Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forte
16.08.2005 14:25

Forte może powtórzyć wyniki sprzed roku

Fabryka Mebli Forte, która po pierwszym półroczu ma 6,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto liczy, że na koniec 2005 roku powtórzy wyniki z 2004 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

- poinformowali przedstawiciele spółki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Realne jest powtórzenie wyników sprzed roku. W drugim półroczu będziemy nadrabiać straty, co będzie możliwe dzięki uruchomieniu produkcji w fabryce w Rosji oraz w spółce Furnel" - powiedział Andrzej Korzeb, członek zarządu Forte.

W 2004 roku zysk netto grupy Forte wyniósł 25 mln zł, zysk operacyjny 24 mln zł, a przychody 398,4 mln zł.

"Historycznie w branży jest tak, że cały wynik generowany jest w drugim półroczu i w tym roku powrócimy do tego trendu. W drugim półroczu wynik będzie dużo lepszy, a zysk netto będzie zmierzać ku 20 mln zł, może nawet przekroczymy ten poziom" - powiedział Korzeb.

Dodał, że pierwsze półrocze 2005 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wypadło wyjątkowo słabo, a spółka zmniejszyła w tym czasie swój zysk netto o 55 proc., a wynik operacyjny pogorszył się o 48 proc.

Grupa Forte zanotowała po dwóch kwartałach 181,2 mln zł przychodów oraz 6,4 mln zł zysku netto.

"Wynik netto w pierwszym półroczu jest niższy od osiągniętego przed rokiem, co wynika m.in. z niekorzystnego kursu walutowego oraz wzrostu cen płyty wiórowej. Ponadto przed rokiem na wzmożone zakupy wpłynęło wejście Polski do Unii Europejskiej" - powiedział Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Forte, które około 60 proc. przychodów uzyskuje z eksportu, chce w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję na rynkach zagranicznych.

W lipcu Forte otworzyło przedstawicielstwo na Wielką Brytanię i Irlandię, a w czerwcu na Hiszpanię i Portugalię. Ponadto w Niemczech odnotowała 40-proc. wzrost sprzedaży.

"Liczymy na zwiększenie sprzedaży na nowo pozyskanych rynkach eksportowych oraz na dalszy rozwój rynku niemieckiego" - powiedział Formanowicz.

Dodał, że Forte rozważa też wejście na nowe rynki, ale na razie nie chce zdradzać szczegółów.

Przedstawiciele Forte poinformowali, że 29 września nastąpi otwarcie fabryki Furnela w Hajnówce. Jest to inwestycja warta 30 mln zł i będzie produkowała meble przede wszystkim na eksport.

"Pod koniec listopada uruchomimy też produkcję w fabryce we Władmimirze w Rosji. Na razie zainwestowaliśmy tam 4 mln euro, a całość inwestycji wyniesie 11 mln euro" - powiedział Formanowicz.

Forte szacuje, że w ciągu najbliższych trzech lat sprzedaż grupy Forte na rynku rosyjskim wyniesie 20 mln euro rocznie.

Grupa kapitałowa Forte prowadzi 5 zakładów produkcyjnych w Polsce i jeden na Ukrainie oraz sieć sprzedaży w kraju i za granicą.

Tagi: forte, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz