Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna agencja ratingowa tnie ocenę wiarygodności GetBacku

6
Podziel się:

Fitch negatywnie ocenia obecne zamieszanie wokół windykatora, który ma problemy z płynnością i regulowaniem zobowiązań.

bFeSTSgl

GetBack przyjmuje kolejny cios. Tym razem ostro w dół rating firmy ścięła agencja Fitch. Negatywnie ocenia obecne zamieszanie wokół windykatora, który ma problemy z płynnością i regulowaniem zobowiązań.

Od kilku dni trwa serial, którego bohaterem jest jedna z czołowych polskich spółek rynku wierzytelności. Kojarzony z windykacją GetBack jest m.in. winien 5,5 mln zł firmie Quercus TFI, która wcześniej kupiła obligacje od GetBack. W związku z tym rozgorzała dyskusja na temat niewypłacalności, która może skutkować stratami wielu inwestorów indywidualnych, którzy poprzez obligacje pożyczyli firmie w sumie prawie 2 mld zł.

Głośno zrobiło się o GetBack w poniedziałek, gdy zarząd spółki poinformował o negocjacjach z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR). W ich wyniku firma miała móc uzyskać finansowanie w kwocie do 250 mln zł. Obie instytucje jednak błyskawicznie tym rewelacjom zaprzeczyły, a sprawą "fake newsa" zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego. Odpowiedzialność za to poniósł już m.in. prezes Konrad Kąkolewski, który natychmiast został odwołany.

bFeSTSgn

Jedna z trzech największych na świecie agencji oceniających wiarygodność kredytową spółek w reakcji na ostatnie wydarzenia zdecydowała się obniżyć długoterminową ocenę GetBacku z poziomu B+ do poziomu B- (szesnasta ocena w 20-stopniowej skali, gdzie im bliżej jedynki, tym lepiej). Co więcej, agencja Fitch umieściła spółkę na liście obserwacyjnej i ostrzegła przed możliwą kolejną obniżką ratingu.

"Obniżka odzwierciedla niepewność dotyczącą dostępu spółki do finansowania i płynności, która zbiegła się ze znaczącymi zmianami w zarządzaniu GetBack, w tym z odwołaniem prezesa spółki" - czytamy w uzasadnieniu agencji Fitch.

Zobacz także: Rating Moody's dla Polski. Dlaczego trzy agencje trzęsą całym światem?

Umieszczenie spółki na negatywnej liście obserwacyjnej odzwierciedla pogląd Fitch, że rating może zostać dalej obniżony ze względu na niepewność dotyczącą bieżącej sytuacji płynnościowej oraz wpływu na reputację ujawnionych informacji w zakresie ładu korporacyjnego.

bFeSTSgt

To nie pierwsza taka decyzja. W środę inna agencja ratingowa z "wielkiej trójki" - S&P Global Ratings umieścił ratingi długo- i krótkoterminowy GetBack (oba na poziomie B) na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, uznając, że istnieje ryzyko, iż spółce może nie udać się refinansowanie długu, dalsze podwyższanie kapitału oraz emisja nowego długu w celu spłaty obecnych zobowiązań i finansowania wzrostu.

Również EuroRating obniżył rating kredytowy GetBack do poziomu B+ z BB. Perspektywa ratingu została określona jako negatywna. Według agencji, utrzymywany dotychczas rating dla GetBack na poziomie BB zakładał realizację pełnego planu ogłoszonego przez spółkę na początku marca 2018 roku w zakresie jej dokapitalizowania dwiema emisjami nowych akcji na łączną kwotę co najmniej 500 mln zł, co według szacunków agencji miało istotnie wzmocnić i ustabilizować pozycję spółki.

O tym, jak poważna jest sytuacja wokół spółki, świadczą notowania akcji GetBack. Od kilku dni obrót nimi na giełdzie jest zawieszony przez paniczną reakcję inwestorów. Na obecną chwilę są wyceniane (wg teoretycznego kursu) 70 proc. niżej niż przed zawieszeniem.

bFeSTSgu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bFeSTSgO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
GetBack
4 lata temu
My nie być źli my nie zabierać biednym, my zabierać naiwnym...
Kulson66
4 lata temu
ile zarabiali i wyprowadzili kasy członkowie zarządu GetBack ? szczególnie prezes Konrad K. i członek Paweł T. poczytajcie o spółce DNLD. Czy to 200 mln czy jednak więcej ?
Ps wro
4 lata temu
Kolesie z money wyrzucają moje komentarze. Czasami jak napiszę i jest nieprzychylne warszawskiej giełdzie, to poprostu wyrzucają komentarz. Także szkoda pisać coś o getback skoro kolesie w wawie bronią źródła wyzysku i biznes się kręci.
bFeSTSgP
prawda
4 lata temu
Czarnecki to łowca frajerów, kto tego nie wie niech płaci za to.
bankrut
4 lata temu
A ja myślałem, że mój dług jest w dobrych rękach.