Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Warszawska giełda na 10-letnich szczytach. O krok od rekordu wszech czasów

150
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów wzrosty cen akcji mogą być kontynuowane.

Byk jest dla giełd symbolem wzrostów cen akcji, na które czekają inwestorzy.
Byk jest dla giełd symbolem wzrostów cen akcji, na które czekają inwestorzy. (Andrzej Cynka/ East News)

Największe spółki z GPW zdeklasowały konkurentów z Europy. Za nami najlepsza od miesięcy sesja giełdowa, która wywindowała notowania indeksu WIG do najwyższego poziomu od 10 lat. Już tylko krok dzieli nas od rekordu wszech czasów. A zdaniem ekonomistów wzrosty cen akcji mogą być kontynuowane.

Ostatnia sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła największe wzrosty cen akcji od 4 miesięcy. Indeks WIG, grupujący kilkaset najważniejszych spółek notowanych na GPW, poszedł w górę o 1,9 proc. Tym samym zdeklasował wszystkie największe giełdy w Europie, które zyskiwały w czwartek maksymalnie 1 proc.

Dzięki zaskakująco mocnym wzrostom indeks WIG przyjął wartość 63 886 pkt. Tak wysoko on, jak i ceny akcji spółek, nie były od blisko 10 lat. Po raz ostatni na tym poziomie znajdował się na początku listopada 2007 r., a więc w szczycie hossy, którą zakończył największy kryzys finansowy XXI wieku.

Notowania indeksu WIG po 2000 roku

- Tak dobrej sesji na giełdzie w Warszawie dawno nie oglądaliśmy. Akcje są najdroższe od dekady. Do historycznego rekordy brakuje niespełna 7 proc. Dobrze spisał się też złoty, który umocnił się do głównych walut - komentuje sytuację Marcin Kiepas, analityk rynkowy.

Świetny wynik indeksu WIG to zasługa przede wszystkim dwudziestki największych spółek zgrupowanych w WIG20. Tu wzrosty na czwartkowej sesji były jeszcze większe - przekroczyły 2,7 proc.

- To najwyższe zamknięcie od dwóch lat. W przypadku obu indeksów wzrostom towarzyszyły wyższe obroty, co sugeruje duże prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek w kolejnych dniach. Realny staje się więc scenariusz powrotu indeksu WIG do 67772,9 pkt, czyli do historycznego rekordy z lipca 2007 r. - podkreśla Kiepas.

Zobacz także: Warszawska giełda skończyła 25 lat

- Najlepiej zaprezentowały się spółki paliwowe, które wcześniej opublikowały wyniki i można je ocenić pozytywnie. Dobrze radziły sobie spółki energetyczne, które były gwiazdą notowań w ostatnim czasie i w czwartek kontynuowały dobrą passę - relacjonuje sytuację wśród największych giełdowych spółek Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

- Brakującym elementem we wzrostach początkowo były banki, ale po południu się to zmieniło i ten pokiereszowany ostatnimi czasy sektor dołączył do wzrostów. W praktyce na czwartkowej sesji wzrosły akcji prawie wszystkich dużych spółek. Jedynie Eurocash stracił na wartości, ale wynikało to z potrzeby korekty po ostatnich większych wzrostach - zauważa Bugaj.

Czwartkowe notowania spółek z indeksu WIG20
spółka zmiana ceny akcji (w %) cena akcji (zł) spółka zmiana ceny akcji (w %) cena akcji (zł)
Lotos +5,72 57,51 Orange Polska +2,09 5,86
PKN Orlen +4,83 114,05 PZU +2,08 46,7
BZ WBK +4,82 375,95 Pekao +2,04 125
LPP +3,79 7910 Energa +2,01 14,23
Tauron +3,57 4,06 PKO BP +1,99 35,79
PGNIG +3,24 6,7 Alior Bank +1,84 63,54
mBank +2,99 433,7 PGE +1,76 14,49
Cyfrowy Polsat +2,65 27,1 KGHM +1,1 123,55
CCC +2,49 254,95 Asseco Poland +1,08 44,8
Jastrzębska Spółka Węglowa +2,11 100,5 Eurocash -1,69 36
źródło: money.pl

Skąd taka fala optymizmu wśród inwestorów z warszawskiej giełdy?

- Dla inwestorów w kraju mogą mieć znaczenie dwie kwestie - wskazuje Michał Dąbrowski, analityk XTB. - Pierwszą z nich jest przygotowywany projekt dotyczący reformy OFE, który według prasowych doniesień powinien być bardziej przychylny rynkowi kapitałowemu, niż się wstępnie obawiano. Według obecnych spekulacji w rękach instytucji rynku kapitałowego miałoby pozostać 75 proc. z kwoty ponad 177 mld zł trzymanych obecnie przez OFE.

Według Dąbrowskiego, do tego dochodzi jeszcze dosyć optymistyczny zarys budżetu na przyszły rok. - Choć kondycja finansów publicznych jest daleka od dobrej, to powinno dojść do jej poprawy - sugeruje analityk.

Eksperci jednym głosem wskazują, że w piątek uwaga rynków finansowych przede wszystkim będzie skoncentrowana na doniesieniach z Jackson Hole, gdzie odbywa się coroczne sympozjum ekonomiczne z udziałem bankierów centralnych. Inwestorzy będą wsłuchiwać się w wystąpienia Janet Yellen (godz. 16:00) i Mario Draghiego (godz. 21:00). I to właśnie sygnały płynące z banków centralnych powinny zdecydować o nastrojach.

giełda
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Mateusz
7 lat temu
Ostatni szczyt notowań WIG był latem i jesienią 2007r. Zaraz później, po jesiennych wyborach rządy objęła PO - natychmiastowy spadek notowań WIG o 65% !. 8 lat masakry ekonomicznej i rujnowania kraju. PIS potrzebował tylko 2 lat by powrócić do poprzedniego poziomu Polski murowanej jaką zostawił. Polacy to potężny naród, ale pod mądrymi rządami.
synonim
7 lat temu
Bitcoin -6,15% po spadku o 15% wczoraj spieszmy się kochać bańki - tak szybko odchodzą
drugi kwartał...
7 lat temu
Towarzystwo kłóci się i wyzywa tutaj, a masło drożeje i drożeje, jak jeszcze niedawno było z BTC. Jak tak dalej będzie, to zamienią się rolami/ceną. Ciekawe czy Bitek zdecydowałby się na inwestowanie w masło? Póki co, to cukier upłynnia sprawnie za granicą.
synonim
7 lat temu
Bitcoin -15% na zakończenie dnia taka "mała lekcja" dla łudzących się, że coś może rosnąć do nieba
synonim
7 lat temu
Jakoś nikt nie wspomina o zadłużeniu Deutsche Banku, ani o Grecji, ani o globalnym zadłużeniu, które jest dużo większe niż w 2007. Ani nikt nie wspomina o PIIGS. Przecież te problemy nie rozwiązały się same tylko dlatego, że Dow Jones trochę ostatnio urósł. A tylko kasyna akcji zaczną spadać i od razu któryś z tych tematów zostanie wywleczony Żyjemy jednak w totalnym matrixie, gdzie o wszelkim postrzeganiu rzeczywistości decyduje poziom indeksów w kasynach akcji
...
Następna strona