Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy

0
Podziel się:

Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą.

Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy
(H-Gall/iStockphoto)

Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą. Jednak nie wszystkie spółki będą dynamicznie zyskiwać na wartości.

Akcje PGE i Tauronu, w ocenie analityków giełdowych mogą przynieść w najbliższym czasie największe wzrosty na GPW, przekraczające co najmniej 10 proc. W przypadku pozostałych spółek wchodzących w skład indeksu WIG-Energia takiej pewności już nie ma. Środki zainwestowane w branżę energetyczną w najbliższych kilku miesiącach inwestor nie powinien jednak stracić.

Jedna z największych transakcji na naszym rynku energetycznym czyli zakup akcji Energiprzez PGE za kwotę 7,5 mld zł znajdzie zapewne odbicie w notowaniach, ale dopiero w dłuższym terminie. Nie zabraknie jednak okazji do których warto podejść bardziej selektywnie i naśladować ruchy największych graczy rynkowych - funduszy.

-_ Jeżeli chcemy zainwestować w spółki z branży energetycznej, powinniśmy rozpatrywać każdą z tych inwestycji z osobna _ - mówi Money.pl, Paweł Puchalski, szef działu analiz w BZ WBK.

Szukaj rodzynków w indeksie

Wśród najciekawszych spółek, mających największy potencjał do ewentualnych wzrostów wymienia się PGE, Tauron i Eneę. W tym ostatnim przypadku analitycy mają jednak pewien problem. Walory Enei systematycznie zyskują na wartości od początku września (wczoraj zyskała 6,09 procent). Wiele kłopotu sprawia również CEZ, który w ocenie analityków nie powinien ani za mocno spaść ani za dużo zyskać.

- _ W najbliższym czasie wycena akcji CEZ ma bardzo ograniczony potencjał wzrostu, ze względu choćby na kurs czeskiej korony, ostatnio umacniającej się wobec euro. W przypadku akcji Enei - po ostatnich mocnych wzrostach - jej potencjał do dalszych wzrostów wydaje się ograniczony. PEP nie dość, że w przyszłym roku poprawi wyniki o co najmniej kilkanaście procent, to jeszcze uruchomi dwie farmy wiatrowe, rocznie dodające ponad 40 mln zł do EBITDA spółki. Koniec końców, spółka zapewne będzie beneficjentem podwyższania przez UE wymagań dla energii zielonej _ - komentuje dla Money.pl, Paweł Puchalski.

Zdaniem Kamila Kliszcza analityka z Domu Inwestycyjnego BRE Banku inwestorzy powinni przede wszystkim zainteresować się akcjami właśnie PGE i Tauronu.

- _ Zakup przez PGE akcji Energi w dłuższym terminie powinno pozytywnie wpłynąć na wycenę tego pierwszego. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, choć plany dotyczące na przykład wyłączenia spółki Energa jako tej, która ma się zajmować przede wszystkim czystą energią i jednocześnie wolną od opłat związanych z emisją CO2 może pozytywnie odbić się na wycenie całej grupy PGE _ – dodaje Kliszcz.

Jego zdaniem, jeżeli inwestor jest zainteresowany branżą energetyczną, przede wszystkim powinien zwrócić uwagę właśnie na spółki z Polski i na sytuację w kraju, która będzie sprzyjać spółkom energetycznym. Puchalski zwraca jednak uwagę nie tylko na szansę, ale i na zagrożenia.

- _ Akcje Tauronu na pewno w grudniu wejdą do indeksu WIG20, co ogłoszone zostanie w listopadzie. Może to stanowić dla wielu inwestorów dodatkowych czynnik wzrostu kursu spółki. Z drugiej jednak strony nie wiemy, ile akcji Tauronu kupił dotychczas KGHM - może się zdarzyć, iż rychłe zakończenie zwiększania udziału w Tauronie przez KGHM spowoduje tymczasowe osłabienie popytu na GPW na akcje energetycznej spółki _- uważa Puchalski.

W przypadku PGE w nadchodzących kwartałach możemy oczekiwać lepszych wyników finansowych, jak i dodatkowych wpływów jednorazowych np. ze sprzedaży akcji Exatela.

- _ Musimy jednak pamiętać o potencjalnej podaży ze strony akcji pracowniczych, które mają się pojawić w połowie października tego roku, jak i kolejnych transz akcji spółki (do 25 procent wszystkich akcji PGE) oferowanych inwestorom przez Skarb Państwa _ - mówi Puchalski.

Ostatnie rekomendacje spółek energetycznych
spółka data wydania cena docelowa zalecenie instytucja
CEZ 15.09.10 135 zł trzymaj DM BZ WBK
ENEA 13.09.10 21,43 zł trzymaj DI BRE Bank
Kogeneracja 15.06.10 bd kupuj Citigroup
PEP 15.06.10 bd trzymaj Citigroup
PGE 13.09.10 27.53 kupuj DI BRE Banku
Tauron 15.09.10 7 zł kupuj ING

źródło: spółki, Money.pl

Kurs Tauronu podczas wczorajszej sesji oscylował wokół poziomu 6,10 zł za jeden walor. Zdaniem Kliszcza cena akcji koncernu energetycznego w przyszłym roku ma szansę sięgnąć poziomu 8,87 złotego. A to oznacza, że będą one o 73 procent droższe od ceny, po której inwestorzy kupowali papiery w czerwcowej ofercie publicznej.

*Energetyka lepsza niż WIG20 *W ciągu ostatnich sześciu miesięcy inwestorzy, którzy zainwestowali w akcje spółek energetycznych mogą liczyć zyski wynoszące blisko 6 procent. Jeżeli jednak wybraliśmy spółki tylko z indeksu WIG20 nasz zysk spada to poziomu 1,4 procent. Kolejne pół roku może być równie udane dla indeksu sektorowego, a z pewnością będzie znacznie lepsze niż dla indeksu największych spółek na GPW.

**

Indeks WIG20 miał swoje wzloty i upadki co doskonale widać na poniższym wykresie. W chwili obecnej wskaźnik ten zmaga się z pokonaniem lutowych szczytów. Jeżeli się uda, to jest szansa, że WIG20 zyska kolejnych kilka procent.

**

Spółki a cały rynek

To co może zagrozić większemu wzrostowi cen akcji na GPW to ewentualna korekta, z którą każdy poważny inwestor powinien się liczyć. Sytuacja na świecie nie sprzyja jeszcze przy podejmowaniu większych inwestycji na rynkach akcji. WIG20 w ostatnich tygodniach notuje wzrosty, ale nie jest wstanie poradzić sobie z mocniejszym przebiciem poziomu 2600 punktów.

- _ Dla spółek energetycznych, które w ostatnich tygodniach odzyskiwały znacznie może być to poważnym ryzykiem. Szczególnie, że trudno oczekiwać w najbliższych kwartałach silnej hossy na GPW, która mogłaby wywindować ceny akcji w górę w sposób oderwany od rzeczywistości _ – mówi Money.pl Marcin R. Kiepas, analityk rynków finansowych.

Jego zdaniem w dłuższym terminie nie należy zapominać, że branżę energetyczną czeka konieczność poniesienia dużych wydatków inwestycyjnych, a także o trwającym wciąż procesie prywatyzacji tej branży.

- _ Gdyby nie to, biorąc pod uwagę oczekiwaną konwergencję cen energii, systematyczny wzrost popytu na energię w Polsce, a także deklarowaną politykę dywidendową, byłaby to jedna z ciekawszych branż na GPW. Tak jednak pozostaje ona atrakcyjna jedynie dla funduszy inwestycyjnych, które z założenia są długoterminowymi inwestorami _ - mówi Marcin R. Kiepas.

Komentarz [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1322641800&de=1322665200&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&s%5B1%5D=S%26P&s%5B2%5D=Nasdaq&w=600&h=300&cm=1&lp=4&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

ZOBACZ TAKŻE:

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)