Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 5,42% m/m do 1068,35 pkt w lutym

0
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) spadł do 1 068,35 punktów w lutym br., pogłębiając korektę z początku roku o kolejne 5,42%, podała firma DSR. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił 6,68%, a WIG20 spadł o 7,42%.

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 5,42% m/m do 1068,35 pkt w lutym

"Aż połowa spółek z GIP60 oparła się spadkom i zamknęła luty z taką samą ceną, jak na koniec stycznia lub wyżej. W przypadku GPW to samo można było powiedzieć jednie o 39% spółek. W ujęciu branżowym największe spadki dotknęły projektantów i dystrybutorów odzieży (średnio -8.91% m/m), producentów tworzyw sztucznych (-7.32% m/m) oraz producentów z branży chemicznej (-5.47%), a więc grup, które przeważnie odgrywały pozytywną rolę w indeksie GIP60. Tym razem względny optymizm towarzyszył spółkom z branży drzewnej (średni wzrost na poziomie 7.76%) m/m, spożywczej (+2.72% m/m), przemysłu lekkiego (+1.11% m/m) oraz metalurgicznej (+0.11% m/m) i to właśnie wyniki spółek z tych branż uratowały GIP60 przed głębszym spadkiem" - czytamy w komunikacie.

Pomimo rosnącej niepewności na rynku kapitałowym, po raz kolejny w gronie GIP60 znalazły się spółki, które swoimi indywidualnymi osiągnięciami przełamały negatywne nastroje i przyniosły imponujące stopy zwrotu swoim inwestorom

"Bezkonkurencyjnym liderem lutowego rankingu GIP60, za sprawą wzrostu sięgającego 30,3% m/m, została spółka Energoinstal. Kolejne miejsca zajęły FM Forte (+13,8% m/m) i Ferrum (+13% m/m). Warto odnotować, że po raz pierwszy w dwuletniej historii rankingu GIP60 różnica pomiędzy liderem, a pozostałymi spółkami na podium jest tak wysoka" - czytamy także.

Według DSR, sytuacja w polskim przemyśle tak jak w ostatnich miesiącach przedstawia się bardzo dobrze. Nowe zamówienia - pochodzące zarówno z rynku krajowego, jak i z zagranicy - wzrosły szesnasty miesiąc z rzędu, jednak tempo tego wzrostu nieznacznie spadło. Również tempo wzrostu produkcji jest ciągle bardzo silne, ale zanotowano słabszą dynamikę tego wzrostu. Luty to także kolejny miesiąc, w którym firmy z polskiego sektora przemysłowego zwiększały zatrudnienie.

"W tej sytuacji kluczem do rozwikłania zagadki spadku wartości GIP60 jest po raz kolejny sytuacja na rynku akcji, który ogarnęła niepewność co do kierunku w jakim będą podążać ceny, co przełożyło się na migrację kapitału w stronę instrumentów mniej ryzykownych. Nie zmienia to faktu, że obecnie wartość GIP60 jest jedynie kilka procent wyższa od wartości bazowej obliczonej w dniu 1 stycznia 2016 roku, więc obecne zawirowania na rynku akcji nie tłumaczą w pełni niskiej wyceny producentów" - czytamy także.

Zdaniem DSR, przemysł w Europie przeżywa jeden z lepszych okresów od wielu lat, co również ma przełożenie na kondycję polskiego przemysłu.

"Wobec tego należy stwierdzić, że niska wycena wynika głównie z ogólnej oceny ryzyka w akcje polskich spółek niż z oceny ich wyników. Oczywiście wycena giełdowa to tylko jedna z form weryfikacji sytuacji spółek produkcyjnych, ale warto zastanowić się czy Plan Morawieckiego działa, a jego skutki są takie jak oczekiwaliśmy. Po dwóch latach wygląda na to, że być może jednak brakowało w nim kilku istotnych slajdów" - podsumowano w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)