Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Glapiński: W ustawie o REIT-ach niepokoi termin jej wprowadzenia i brak nadzoru

0
Podziel się:
Glapiński: W ustawie o REIT-ach niepokoi termin jej wprowadzenia i brak nadzoru

Warszawa, 05.07.2017 (ISBnews) - Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (polskich REIT-ach) budzi niepokój, ponieważ taka oferta nie powinna być wprowadzana na rynek w okresie bardzo niskich stóp procentowych oraz dlatego, że w projekcie nie przewidziano nadzoru nad tego rodzaju spółkami, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Podkreślił, że ogólnie rzecz biorąc jest zwolennikiem REIT-ów, a ma zastrzeżenia do szczegółów proponowanych rozwiązań.

"REIT-y same w sobie są bardzo dobre, wzbogacają rynek kapitałowy. [...] Jestem ogólnie za REIT-ami, ale muszą one być w odpowiedni sposób wprowadzone, z właściwymi bezpiecznikami. W tej chwili w ogóle nie przewidziano nadzoru. Muszą istnieć takie zabezpieczenia, żeby nie powstała sytuacja, o którą obywatele mogą potem mieć do nas żal" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

"Dlaczego wskazujemy tam na szczególnie delikatny moment, w którym one miałyby wejść w życie? Mamy bardzo niskie stopy procentowe, ujemne realne stopy procentowe. [...] W tej sytuacji istnieje zagrożenie, że mogą się pojawić iluzje o jakichś lepszych przychodach z bezpiecznych lokat" - dodał.

Według niego, REIT-y to dobre rozwiązanie dla inwestorów instytucjonalnych, a nie dla zwykłych oszczędzających, którzy potraktowaliby je jako alternatywę dla lokat bankowych.

"W tej wstępnej propozycji mamy produkt bardzo ryzykowny od pierwszego roku i nie ma żadnego nadzoru. To budzi ogromny niepokój" - podsumował szef banku centralnego.

W swojej opinii do projektu ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości, NBP wskazał, że bank centralny "generalnie pozytywnie" ocenia inicjatywę wprowadzenia REIT-ów w Polsce, gdzie z przyczyn historycznych wystąpiła istotna luka infrastrukturalna, "a dalszy rozwój gospodarczy będzie wymagał efektywnej produkcji zasobu nieruchomości i usług generowanych przez ten zasób".

"Jednak przy opracowywaniu projektu ustawy nie uniknięto poważnych błędów, które w opinii NBP mogą w przyszłości skutkować istotnymi problemami gospodarczymi i społecznymi" - czytamy w stanowisku banku centralnego.

Według NBP, w projekcie m.in. nie podniesiono kwestii ochrony inwestora (szczególnie inwestora indywidualnego), nie uwzględniono też problemów stabilności sektora finansowego oraz aktualnej sytuacji w tym sektorze, a zdaniem banku centralnego "pozyskanie przez spółki typu REIT zewnętrznego finansowania długiem dla swoich projektów może generować dodatkowe ryzyko dla stabilności systemu finansowego". Z kolei brak minimalnego progu rozproszenia akcjonariatu (free float) może prowadzić - według NBP - do nadużywania tej konstrukcji prawnej dla celów podatkowych.

Również proponowane w projekcie warunki dotyczące dywersyfikacji portfela nieruchomości bank centralny uznał za niewystarczające. NBP postuluje ograniczenie wielkości przychodów z najmu z jednej nieruchomości np. do 20%.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)