Notowania

Żywność GMO sprzedaje się coraz lepiej. Monsanto zwiększa zyski

Monsanto Co., amerykańska spółka, zajmująca się produkcją modyfikowanych genetycznie ziaren i chemii dla rolnictwa zaprezentowała w środę wyniki za czwarty kwartał roku obrotowego. GMO znowu sprzedaje się świetnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła zarówno sprzedaż, jak i zyski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Die Grünen Kärnten/CC/Flickr)
Mimo licznych sprzeciwów, ziarna GMO sprzedają się na świecie coraz lepiej. Za tym idą zyski Monsanto

Zazwyczaj czwarty kwartał roku obrotowego, który kończy się w sierpniu, nie był dobry dla producenta ziaren GMO. W ubiegłym roku spółka Monsanto miała 191 mln dol. straty. W tym roku jednak jest dużo lepiej. Zarobiła 20 mln dol.

W rezultacie cały rok 2016/2017 skończył się zyskiem netto 2,3 mld dol., czyli prawie dwa razy wyższym niż rok wcześniej. Zbliżyło to spółkę do rekordowego dotąd wyniku z 2013/2014, gdy zarobiła 2,7 mld dol.

Sprzedaż ziaren kukurydzy, największe źródło przychodów Monsanto, wzrosła o aż 16 proc., podczas gdy ziarna soi sprzedawały się o aż 22 proc. lepiej niż rok temu - podała agencja Reuters. Generalnie przychody spółki wzrosły o 4,8 proc. do 2,7 mld dol. w czwartym kwartale, a do 14,6 mld dol. w całym roku obrotowym.

Niezwykły sposób na wykorzystanie pola kukurydzy

Monsanto zazwyczaj większość sprzedaży i zysków realizuje w drugim i trzecim kwartale roku obrotowego, czyli od grudnia do maja. Wtedy farmerzy w Ameryce Południowej i Północnej realizują dwie trzecie rocznych zakupów ziaren i innych środków produkcji rolnej.

Akcje Monsanto wzrosły w środę do 119,88 dol., czyli najwyższych poziomów od początku 2015 r., a wartość rynkowa do 52,6 mld dol.

Bayer czeka na zgodę

Monsanto właśnie jest w trakcie przejmowania przez niemiecki Bayer AG. Na początku 2018 r. ma dojść do skupu akcji po 128 dol. za sztukę - o ile zgodzi się regulator rynku.

Jeśli tak, to powstanie firma, która kontroluje jedną czwartą światowego rynku ziaren i pestycydów. Uwagi zgłaszał regulator rynku w Brazylii, który zwraca uwagę na wpływ na konkurencję na rynku.

Monsanto ma obecnie do czynienia z przeszkodami sądowymi w uruchomieniu sprzedaży nasion soi, tolerujących herbicyd dikamba, znanych jako soja Xtend. Herbicyd dikamba był obwiniany za uszkodzenia roślin, które nie były w stanie go tolerować.

Tagi: monsanto, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

m_czesterWszyscy od lat spożywamy produkty modyfikowane.To nie jest wymysł ostatnich lat,teraz to się nagłaśnia,widocznie jest jakieś lobby które ma w tym swój … Czytaj całość

05-10-2017

stefanwszyscy którzy bronią genetycznie modyfikowanej żywności najczęściej argumentują to szansą dla biednej Afryki, w której ludzie umierają z głodu. Czy … Czytaj całość

05-10-2017

Aptekożchyba otworze jeszcze zaklad pogrzebowy , ale bedzie biznes, no nie?

Rozwiń komentarze (9)