Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Dawny koncern mięsny Duda pozostanie na giełdzie. Cedrob ma inne plany

1
Podziel się:

Szykuje się "szeroko zakrojony plan inwestycyjny".

Wbrew obawom wielu inwestorów giełdowych, na razie nie ma decyzji o wycofaniu akcji z obrotu.
Wbrew obawom wielu inwestorów giełdowych, na razie nie ma decyzji o wycofaniu akcji z obrotu. (Michał Dyjuk/Reporter)

Cedrob będzie dalej finansował spółkę Gobarto (dawny Polski Koncern Mięsny Duda) i wbrew obawom wielu inwestorów giełdowych, na razie nie ma decyzji o wycofaniu akcji z obrotu. Szykuje "szeroko zakrojony plan inwestycyjny".

Podczas najbliższego zgromadzenia właścicieli spółki Gobarto będzie głosowany projekt uchwały, zakładający możliwość podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji nowych akcji. Ich łączna wartość nominalna nie przekroczy 208,5 mln zł przez okres najbliższych trzech lat.

Propozycja ta wzbudza obawy inwestorów o to, że posiadająca w tej chwili 83 proc. udziałów firma Cedrob, w przypadku objęcia nowych akcji przekroczy próg 90 proc. wszystkich akcji. To dałoby jej możliwość przymusowego wykupu pozostałych udziałów od dotychczasowych akcjonariuszy, a w następnym etapie - wycofania spółki z giełdy.

Emocje studzi prezes spółki Cedrob Andrzej Goździkowski, który podkreśla, że są inne plany wobec Gobarto.

- Na tę chwilę nie planujemy delistingu spółki (wycofania akcji z obrotu - przyp. red.) czy też przeprowadzenia przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych - dodał.

Zobacz także: Jakiej jakości mięso serwują nam sklepy?

- Będziemy kontynuować wspieranie realizacji szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego spółki, zapewniając jej niezbędne dokapitalizowanie. Jestem przekonany, że dzięki skutecznie realizowanej strategii, przyjętej przez zarząd w 2015 roku, spółka będzie systematycznie zwiększać swoją wartość - zapowiedział Goździkowski.

Spółka Cedrob stała się udziałowcem Gobarto (wówczas PKM Duda) w 2014 roku nabywając najpierw poniżej 10 proc. akcji. Następnie zwiększyła ich liczbę do 32,99 proc., a po kolejnych dwóch wezwaniach osiągnęła obecny pułap 83 proc. udziałów.

W momencie, gdy Cedrob inwestował w PKM Duda była to spółka w głębokiej restrukturyzacji, z problemami finansowymi i operacyjnymi. Kurs akcji kształtował się w okolicach 5 zł za akcję. Teraz wycena jest o połowę wyższa.

- Akcje nabywaliśmy m.in. od banków. Prowadziliśmy indywidualne rozmowy z kilkoma instytucjami finansowymi. Nasza oferta okazała się atrakcyjna dla wszystkich zainteresowanych - wspomina szef Cedrobu.

| |
| --- |

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
polak
7 lat temu
teraz nie planuja ale potem to niewiadomo.