Notowania

Przejdź na
gospodarka niemiec
07.10.2015 10:48

Gospodarka Niemiec słabnie. W przemyśle nie było tak źle od roku

Produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed dwóch miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w sierpniu o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,2 proc. To najgorsze wskazanie przemysłu od sierpnia ubiegłego roku.

Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca wzrośnie o 0,2 proc. i to biorąc poprawkę na spadające zamówienia przemysłowe. Rzeczywistość okazała się jeszcze gorsza. Jednocześnie wskazania poprzedniego miesiąca skorygowano w górę do 1,2 proc. z 0,7 proc.

Dynamika miesięczna produkcji przemysłowej Niemiec (%)

W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła o 2,3 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 3,3 proc.

- Niemiecki przemysł nadal walczy, żeby złapać napęd. Wczorajszy spadek zamówień przemysłowych (o 1,8 proc. - red.) już sygnalizował, żeby być ostrożnym - powiedział agencji Reutera Carsten Brzeski, ekonomista ING. - Dzisiejsze słabe dane o produkcji znowu dają pożywkę spekulacjom, że niemiecka gospodarka cierpi na spowolnieniu w Chinach. Według naszej opinii nie ma jednak powodów do paniki - dodał.

Według ministra ekonomii Niemiec, słabsze wyniki to po prostu efekt czynników wakacyjnych.

- Trwający pozytywny nastrój w spółkach i dobry rozwój eksportu wskazują kontynuację zrównoważonego wzrostu aktywności przemysłowej, mimo spadku zamówień w lipcu i sierpniu - powiedział minister.

Dodatkowym elementem, który może wpłynąć na gorsze dane gospodarcze w przyszłych miesiącach jest afera Volkswagena, który manipulował wynikami emisyjności silników samochodowych. Dziś mijał termin, jaki niemieckie władze dały Volkswagenowi na przedstawienie harmonogramu działań w związku z aferą spalinową. Wielka akcja serwisowa w Volkswagenie rozpocznie się w styczniu przyszłego roku - zapowiada prezes koncernu Matthias Mueller.

Poza powyższym osłabły w ostatnim miesiącu wskaźniki koniunktury przemysłowej PMI i gorsze od oczekiwań są dane o sprzedaży detalicznej (+2,8 proc. w sierpniu wobec +3,8 proc. w lipcu).

Zdecydowanie za wcześnie mówić o zawróceniu gospodarki Niemiec ze ścieżki wzrostu, ale symptomy się pojawiają.

Zobacz również: Krzysztof Domarecki w money.pl: Polskie firmy potrzebują wsparcia państwa

Tagi: gospodarka niemiec, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz