Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW kupuje ponad 80 proc. akcji TGE. Chce mieć 100 procent

0
Podziel się:

Transakcja kupna Towarowej Giełdy Energii przez GPW może być zamknięta jeszcze w tym tygodniu. GPW negocjuje zakup większego pakietu akcji, chce mieć nawet 100 proc. udziałów.

GPW kupuje ponad 80 proc. akcji TGE. Chce mieć 100 procent
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Transakcja kupna Towarowej Giełdy Energii przez GPW może być zamknięta jeszcze w tym tygodniu. GPW negocjuje zakup większego pakietu akcji, chce mieć nawet 100 proc. udziałów - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

_ - To inwestycja, której rentowność i przychodowość dla GPW oceniam bardzo wysoko. W związku z tym, jeśli ustalimy cenę na atrakcyjnym dla nas poziomie, to będziemy zwiększać zaangażowanie w TGE. Jesteśmy już zresztą w trakcie negocjacji nabywania kolejnych pakietów _ - powiedział Sobolewski.

_ - Nie mam nic przeciwko temu, żeby mieć w TGE nawet 100 proc. _ - dodał.

Prezes Sobolewski poinformował, że w najbliższym czasie sfinalizowany zostanie uzgodniony wcześniej zakup 80,33 proc. udziałów w Towarowej Giełdzie Energii za 179,37 mln zł.

_ - Zamykamy transakcję w najbliższych dniach, prawdopodobnie w tym tygodniu _ - powiedział.

Prezes Sobolewski nie wyklucza, że środki na zakup dodatkowych udziałów w TGE pochodzić będą z zakończonej właśnie emisji obligacji serii B, z której GPW pozyskała 75 mln zł.

Z kolei pieniądze na zakup 80,33 proc. akcji TGE giełda pozyskała z wcześniejszej emisji obligacji serii A o wartości 170 mln zł.

W listopadzie zeszłego roku GPW zawarła z akcjonariuszami TGE: Skarbem Państwa, PGE Polską Grupą Energetyczną, PGE Elektrownia Opole, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Elektrim, Elektrim-VOLT, Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Energa i E.ON Energy Trading umowę na kupno 80,33 proc. TGE.

GPW kupi od sprzedających łącznie 1 mln 164 tys. 750 akcji TGE. Cena za jedną akcję TGE wyniesie 154 zł.

Zgodę na tę transakcję wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)