Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW uruchamia nowy indeks

0
Podziel się:

W ten sposób Ludwik Sobolewski chce promować spółki, które regularnie wypłacają dywidendy akcjonariuszom.

GPW uruchamia nowy indeks
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od pierwszej sesji w styczniu 2011 roku warszawska Giełda Papierów Wartościowych będzie publikować nowy indeks. WIGdiv obejmie do 30 spółek z indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80.

W nowym indeksie znajdą się firmy, które do tej pory wypłacały akcjonariuszom najwyższe dywidendy. I do tego regularnymi: co najmniej trzy razy w ciągu pięciu lat.

Lista uczestników indeksu będzie wyznaczana po ostatniej sesji sierpnia, zaś po ostatniej sesji lutego, maja i listopada będą aktualizowane wagi spółek w indeksie, przy czym waga największych spółek nie może przekraczać poziomu 10 procent.

WIGdiv będzie indeksem dochodowym, a więc przy jego wyliczaniu pod uwagę będzie brana informacja o dywidendach i prawach poboru. Wraz z rozwojem rynku kapitałowego rośnie liczba spółek, które dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami oraz łączna wartość dywidendy przez nie wypłacana.

Na koniec listopada tego roku spółki wypłaciły dywidendę z zysku o rekordowej wartości przekraczającej 16 miliardów złotych. Warto zauważyć, przeciętna stopa dywidendy jest na poziomie konkurencyjnym w stosunku do przeciętnego oprocentowania lokat bankowych.

- _ Poza walorami informacyjnymi indeks WIGdiv może stanowić podstawę dla funduszy inwestycyjnych oraz funduszy typu ETF. Celem utworzenia WIGdiv jest także kreowanie dobrych praktyk wśród spółek giełdowych, które dzielą się wypracowanym zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Tego rodzaju produkty istniejące na innych rynkach cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów _ - czytamy w komunikacie GPW.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)