Notowania

nowe indeksy na gpw
27.01.2014 15:36

GPW wprowadza nowe indeksy. Zastąpią wskaźniki małych i średnich spółek

Wcześniej GPW wprowadziła już wskaźnik największych spółek WIG30.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GPW)

Giełda Papierów Wartościowych 24 marca rozpocznie publikację indeksów WIG50 i WIG250.

_ - W ten sposób tworzymy, razem z indeksem WIG30, nowy zestaw wskaźników giełdowych, lepiej odzwierciedlający strukturę naszego rynku i duże znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw zarówno na giełdzie, jak też w gospodarce - _powiedział Adam Maciejewski (na zdjęciu), prezes GPW cytowany w komunikacie.

Oprócz indeksu WIG50, GPW pierwotnie zapowiadała wprowadzenie także WIG100. Jednak po konsultacjach z uczestnikami rynku kapitałowego, które GPW przeprowadziła w ostatnich miesiącach, podjęto decyzję o uruchomieniu indeksu WIG250, który swoim portfelem obejmie spółki zarówno z sWIG80 jak i WIG-Plus. Nowy indeks będzie tym samym obejmował najmniejsze spółki giełdowe i stanie się wskaźnikiem mierzącym koniunkturę w tej grupie papierów wartościowych.

WIG50, w skład portfela którego wejdzie 50 średnich spółek notowanych na głównym rynku GPW, docelowo zastąpi z kolei indeks mWIG40. Obydwa wskaźniki będą indeksami typu cenowego, co oznacza, że przy obliczaniu ich wartości będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych w nich transakcji, a nie dochody z tytułu dywidend.

Rozpoczęcie od 24 marca publikacji nowych indeksów będzie skutkowało zakończeniem obliczania i publikacji indeksów sWIG80 i WIG-Plus po sesji w dniu 21 marca 2014 r. Natomiast indeks mWIG40 będzie obliczany do 31 grudnia 2015 roku. W pierwszej połowie lutego GPW poda skład portfeli indeksów WIG50 i WIG250.

Tagi: nowe indeksy na gpw, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz