Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: Wracają drobni gracze

0
Podziel się:

Spada jednak zaangażowanie inwestorów zagranicznych. Ich udział wyniósł 35 proc.

GPW: Wracają drobni gracze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wracają inwestorzy indywidualni, którzy tworzą około jednej trzeciej obrotów naszej giełdy. W pierwszej połowie roku spadł jednak udział inwestujących z zagranicy - twierdzi **prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

_ - Widzimy, że inwestorzy indywidualni rzeczywiście wracają, a nawet już wrócili na GPW, bo ich udział procentowy (w obrotach akcjami) jest już odbudowany do relacji, które mieliśmy przez ostatnie lata. Około jednej trzeciej obrotów tworzą właśnie inwestorzy indywidualni _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Sobolewski.

Według danych GPW za pierwsze półrocze 2009 roku, udział zagranicy w obrotach akcjami wyniósł 35 proc; instytucji - 37 proc.; a udział inwestorów indywidualnych - 28 proc. Aż 68 proc. inwestorów zagranicznych pochodziło z Wielkiej Brytanii.

Szef warszawskiego parkietu zauważył, że jednocześnie wzrosła wartość obrotów wygenerowanych przez krajowych inwestorów indywidualnych - z 25,5 mld zł w drugiej połowie 2008 roku do 41 mld zł w pierwszej połowie 2009 roku.

_ - Na rynku New Connect, gdzie dominują inwestorzy indywidualni, notujemy w ostatnich miesiącach bardzo podwyższone obroty, rekordowe w historii tego rynku. W ubiegłym tygodniu wyniosły one ponad 60 mln zł, a wczoraj ponad 11 mln zł _ - dodaje Sobolewski.

To, co jego zdaniem _ mogło wyglądać lepiej _, to udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami. _ - Wartościowo ich udział spadł w stosunku do drugiej połowy 2008 roku, a więc wtedy kiedy Polska miała gorszą percepcję na rynkach zagranicznych _ - zauważa prezes. Udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym GPW obniżył się z 69,13 mld zł w II połowie 2008 roku do 51,32 mld zł w I połowie 2009 roku.

Sobolewski zwrócił też uwagę na duży wzrost liczby otwartych rachunków na GPW, choć zaznaczył, że liczba rachunków aktywnych nie jest imponująca. Na koniec czerwca 2009 roku liczba rachunków identyfikowanych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW)
przekroczyła 1,1 mln; liczba rachunków aktywnych wyniosła z kolei 254 tys.

Jak podał, pod koniec września powinien ruszyć na GPW rynek obligacji; szczegółów w tej sprawie należy się spodziewać na początku przyszłego miesiąca.

Raport Money.pl
*Inwestorzy wracają do funduszy. Ale bardzo powoli * Fundusze inwestycyjne powoli wracają do łask. W ostatnich trzech miesiącach wpłaciliśmy ponad 1,36 mld zł więcej niż z nich wypłaciliśmy. Ale większość oszczędności i tak trzymamy na lokatach. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)