Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Tauron wyemituje obligacje. Na gigantyczną kwotę

0
Podziel się:

Tauron chce pozyskać środki na nowe inwestycje.

Grupa Tauron wyemituje obligacje. Na gigantyczną kwotę
(TAURONPE)

Tauron podpisał z bankami umowę dotyczącą programu emisji obligacji do maksymalnej kwoty 5 miliardów złotych. Zorganizują ją banki: ING, PKO BP i BRE.

Umowa została zawarta na trzy lata. W jej ramach Tauron, przy udziale banków pełniących rolę organizatorów emisji i dealerów, będzie emitować obligacje do wybranych inwestorów.

_ - Obligacje emitowane w ramach programu będą zdematerializowane, dyskontowe lub kuponowe, niezabezpieczone. Wartość nominalna i emisyjna jednej obligacji będzie ustalana w warunkach emisji, oprocentowanie będzie ustalane indywidualnie dla każdej transzy w trakcie procesu oferowania obligacji. Okres zapadalności obligacji może wynosić od jednego miesiąca do 10 lat _ - czytamy w komunikacie Tauronu.

Obligacje będą mogły być notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu GPW lub BondSpot.

Wcześniej Tauron podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy: gwarancyjną, agencyjną i depozytową, składające się na program emisji obligacji długoterminowych o wartości 1 miliarda złotych.

Tauron podał, że w 2013 roku spółka uprawniona jest do emisji obligacji, których łączna maksymalna wartość nominalna nie przekroczy 500 milionów złotych, natomiast w 2014 i 2015 roku łączna maksymalna wartość nominalna emitowanych obligacji nie przekroczy kwoty programu pomniejszonej o wartość obligacji wyemitowanych w 2013 roku.

Obligacje będą wykupowane w okresach rocznych, od dnia 20 grudnia 2019 roku do dnia 20 grudnia 2028 roku, w równych kwotach w wysokości 100 milionów złotych. Oprocentowanie wyemitowanych obligacji będzie zmienne, oparte o stopę referencyjną 6M WIBOR plus stała marża banku. Spółka poniesie również standardowe koszty związane z tego typu finansowaniem obejmujące prowizję aranżacyjną oraz prowizję za zaangażowanie.

Środki pozyskane z emisji obligacji będą przeznaczone na finansowanie wydatków inwestycyjnych grupy Tauron. W grudniu 2010 roku Tauron podpisał z grupą banków umowę na emisję obligacji o wartości 1,3 miliarda złotych w celu refinansowania zobowiązań spółek z grupy oraz pozyskania środków na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych spółki, a rok później podwyższył wartość programu do 4,3 miliarda złotych z przeznaczeniem na finansowanie nabycia Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego.

W 2012 roku spółka podwyższyła wartości programu emisji obligacji o kolejne 2,75 miliarda złotych z przeznaczeniem na finansowanie programu inwestycyjnego oraz ogólne potrzeby korporacyjne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)