Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu wzrósł do 84,2%

0
Podziel się:

Dostęp do internetu posiadało w br. 84,2% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 2,3 pkt proc. niż rok wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2018 r.". Ponadto 79,3% gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu szerokopasmowego.

GUS: Odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu wzrósł do 84,2%

"W 2018 r. dostęp do internetu posiadało 84,2% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 2,3 pkt proc. niż w roku poprzednim, a o 8,4 pkt proc. w stosunku do 2015 r. W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z internetu poprzez szerokopasmowe łącze

internetowe zwiększył się o 1,7 pkt proc. Zarówno dostęp do internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych był zróżnicowany ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich. Biorąc pod uwagę stopień urbanizacji, wskaźnik dostępu do internetu najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych" - czytamy w raporcie.

W 2018 r. jako przyczynę nieposiadania dostępu do internetu w domu, podobnie jak w latach poprzednich, najczęściej wskazywano brak potrzeby korzystania z niego (65,7% gospodarstw). Drugim istotnym powodem był brak odpowiednich umiejętności (51,3%). Zbyt wysokie koszty sprzętu (22,6%) oraz dostępu do internetu (17,4%) to również często wymieniane przyczyny.

W 2018 r. przynajmniej jeden komputer w domu posiadało 82,7% gospodarstw domowych z co najmniej jedną osobą w wieku 16-74 lata. Wskaźnik ten z roku na rok systematycznie wzrasta i w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się on o 0,9 pkt proc., a z 2015 r.

- o 4,8 pkt proc., podał również GUS.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)