Notowania

gospodarka
14.11.2017 07:48

Fuzja gigantów na rynku zabawek. Mattel i Hasbro mocno w górę na Wall Street

Gdy na rynek dotarła wieść, że gigant na rynku zabawek Hasbro ma zamiar przejąć swojego głównego konkurenta Mattel, akcje obu spółek wystrzeliły w górę na Wall Street. Mattel nawet o jedną piątą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Richard B. Levine/Photoshot/REPORTER)
Po ogłoszeniu planów fuzji wartość giełdowa Hasbro i Mattel poszła w górę o 1,5 mld dol.

Akcje Mattel Inc. straciły w tym roku prawie połowę swojej wartości. Nic dziwnego skoro straty koncernu wyniosły łącznie ponad 760 mln dol. Do tego doszło jeszcze bankructwo firmy z branży Toys "R" Us. Firmy, które część swojej sprzedaży opierają na salonach firmowych, nie są w stanie konkurować ze sprzedażą internetową.

W miarę dobrze radziło sobie w tym roku tylko Hasbro, ale to zawdzięcza sukcesom nowych produkcji filmowych Disneya, z Pixara, Marvela i Lucasfilm.

Spadek akcji Mattel zachęcił jego konkurenta do tego, by firmę przejąć. W piątek pojawiła się nieoficjalna informacja, że Hasbro robi podejście do fuzji. Akcje Mattel wystrzeliły w górę o prawie 21 proc. Zyskali też akcjonariusze Hasbro - akcje poszły w górę o prawie 6 proc.

Pomysł na biznes: Sklep z autorskimi zabawkami dla dzieci

Łącznie wartość rynkowa obu producentów zabawek poszła w górę o 1,5 mld dol. W tym roku jeszcze do piątku akcje Mattel spadały o 47 proc., a Hasbro wzrosły o 18 proc.

To byłaby pierwsza fuzja na rynku zabawek od ponad dwudziestu lat - podaje agencja Reuters. Połączenie scalałoby takie marki, jak My Little Pony, Monopol i Nerf z Hasbro z lalkami Barbie i Hot Wheels od Mattela.

Wall Street lekko w górę

W poniedziałek na Wall Street odnotowano lekkie wzrosty najważniejszych indeksów. Rynek opanowały obawy o kształt reformy podatkowej.

Dow Jones Industrial zyskał w ciągu dnia 0,07 proc., technologicznych Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,10 proc., podobnie jak S&P 500.

Notowania na Wall Street w poniedziałek

Z najważniejszych spółek kluczowy był spadek o 7,2 proc. akcji General Electric. Spółka o połowę zmniejszyła kwartalną dywidendę, a dodatkowo podała gorsze od oczekiwań prognozy na 2018 rok. Akcje zeszły do najniższego poziomu od roku - 18,75 dol.

Na rynku panuje generalnie niepewność co do ostatecznego kształtu i wdrożenia ustawy, reformującej amerykański system podatkowy. Niezgodność wersji senackiej z tej, która wyszła z Izby Reprezentantów, sprawia, że ustawa może nie wyrobić się czasowo i nie będzie mogła obowiązywać już od przyszłego roku. A m.in. na niej opierały się wzrosty od czasu wyboru Trumpa na prezydenta.

Izba Reprezentantów zamierza przeprowadzić w bieżącym tygodniu głosowanie nad swoją wersją ustawy, by zdążyć przed przerwą w obradach Kongresu w związku ze Świętem Dziękczynienia (23 XI) - podaje PAP.

Z kolei Senat w poniedziałek rozpocznie prace w komisji nad własnym projektem reformy. John Cornyn, lider Republikanów w wyższej izbie, powiedział w ubiegłym tygodniu, że senackie propozycje nie trafią pod obrady sesji plenarnej Senatu wcześniej niż w ostatnim tygodniu listopada.

Tagi: gospodarka, giełda, usa, komenatrze giełdowe, wiadomości, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2017

ZabawkowiczGiganci.... ? Co oni produkują ? NIC ! Wszystko zamawiają w Chinach, tylko opakowania są robione z ich logo.

14-11-2017

co ja się mam[QUOTE] akcje obu spółek wystrzeliły w górę [/QUOTE] A mi gumka w majtkach strzeliła i galoty spadły w dół !

16-11-2017

Cisza przed burzą ?BIOTON , spółka pracuje nad sztuczną krwią. Myślę, że czas zapinać pasy.

Rozwiń komentarze (3)