Notowania

kghm
09.05.2012 19:16

Herbert Wirth ma poparcie Ministerstwa Skarbu Państwa

Taka deklaracja zwiększa jego szansę na objęcie stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

MSP pozytywnie ocenia dotychczasowe działania Herberta Wirtha (na zdj.) na stanowisku prezesa KGHM i opowiada się za tym, by pozostał on na tym stanowisku przez drugą kadencję - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

_ - Ten zarząd zrobił wiele dobrego. Patrząc choćby na progresję wyników spółki, to się nie wzięło z niczego, jest to na pewno zasługa tych ludzi. Dla mnie powinien on pozostać, jest to człowiek, którego szkoda by było stracić _ - powiedział Gawlik.

Dziś o godz. 17 minął termin składania zgłoszeń w konkursie na prezesa KGHM. Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski poinformował, że Herbert Wirth zgłosił swoją kandydaturę do konkursu na nowego prezesa zarządu KGHM. Swoje kandydatury w konkursie na zarząd spółki zgłosili też pozostali członkowie obecnego kierownictwa KGHM Maciej Tybura i Wojciech Kędzia.

Analitycy pozytywnie ocenili wypowiedź wiceministra skarbu dotyczącą przyszłości prezesa Wirtha._ - Prezes Wirth dał się poznać jako sprawny menedżer i niezły fachowiec. Jest to więc bardzo dobra informacja, tym bardziej, że KGHM jest obecnie w trakcie przechodzenia przez proces integracji z kanadyjską spółką Quadra. Zmiana zarządu w takim momencie, a zwłaszcza odwołanie prezesa Wirtha, który jest autorem tego przejęcia, byłaby ryzykowna _ - powiedział Robert Maj, analityk KBC Securities.

Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK dodał, że _ skoro ogłoszony został konkurs na członków zarządu, to inwestorzy mogli się obawiać o przyszłość prezesa Wirtha, a cieszy się on na rynku dobrą opinią _.

Rada nadzorcza KGHM powołała Herberta Wirtha na stanowisko prezesa spółki w lipcu 2009 r. Od kwietnia 2008 r. zajmował stanowisko wiceprezesa KGHM ds. górnictwa. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, specjalność: geologia złóż rud i geologia matematyczna. Jest doktorem nauk technicznych.

Prezes Wirth wypowiadał się negatywnie o pomyśle resortu finansów ws. podatku od kopalin, wskazywał, że to bardzo złe rozwiązanie. Z czasem, gdy wprowadzono zmiany do propozycji podatku od kopalin, ocenił, że idą one w dobrym kierunku. W styczniu br. stwierdził, że zgodnie z pierwotną wersją projektu ustawy roczny podatek wyniósłby - według wyliczeń KGHM - ok. 2,8 mld zł, a w nowej zmodyfikowanej propozycji to jest o ok. 280 mln zł mniej. Ustawa o podatku od kopalin weszła w życie w połowie kwietnia.

KGHM to jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie, produkuje również złoto, ołów, kwas siarkowy oraz sól kamienną.

Czytaj więcej w Money.pl
KGHM uniknie płacenia podatku? Dzięki PiS _ KGHM jest perłą w koronie polskiej gospodarki. Skutki tej ustawy dotykać będą całą Polskę. _
KGHM podpisał przełomową umowę z Chinami Dokumenty podpisano w Urzędzie Rady Ministrów w obecności premiera Polski Donalda Tuska oraz Chin - Wen Jiabao.
Gigantyczna inwestycja KGHM i Tauronu Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 3 miliardy złotych.
Tagi: kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz