Notowania

akcje
03.12.2010 06:16

Hity grudnia. 11 spółek, na których możesz zarobić

Analitycy typują spółki, na których będzie można sporo zyskać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(H-Gall/iStockphoto)

Czy w tym roku będziemy mieli na GPW rajd Świętego Mikołaja i grudzień będzie jednym z najlepszych miesięcy w roku? Zdania na ten temat są podzielone. Według analityków są jednak spółki, na których w ostatnim miesiącu tego roku będzie można zarobić.

W listopadzie WIG20 stracił 1,5 procent. Niewielki spadek jest w dużej mierze efektem niezłego początku miesiąca. Gdyby liczyć od szczytu wyznaczonego 9. listopada indeks notowanych na GPW blue chipów stracił niemal 6 procent.

Pierwsze dni grudnia to już wyraźna przewaga chętnych do kupowania akcji. WIG20 w ciągu dwóch pierwszych sesji, umocnił się o ponad 70 punktów, co oznacza, że w ujęciu procentowym zyskał prawie 2,7 procent.

- _ Fundamentalnie nie widzę powodów do dalszych wzrostów. Zbyt dużo jest zagrożeń. Obecnie skłaniałbym się jednak ku sygnałom jakie daje analiza techniczna, a te są pozytywne _- uważa Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Jego zdaniem kluczową kwestią jest w przypadku WIG20 obronienie poziomu 2600 punktów, co znacznie zwiększa szanse na ruch w kierunku tegorocznych maksimów, a nawet w okolice 2800 punktów

Analitycy typują spółki... nie tylko te największe

Choć zdania odnośnie zachowania głównych giełdowych indeksów są podzielone, to według analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, są akcje, których kupno może dać w grudniu przyzwoity zarobek.

- _ Skłaniałbym się ku dużym i płynnym spółkom _ - mówi Marcin R. Kiepas, który wśród swoich faworytów wymienia PZU i KGHM. - _ Pierwsza traciła mniej więcej od połowy września. Obecnie znajduje się na bardzo atrakcyjnym poziomie, który powinien zachęcać do zakupów. Wzrostowi kursu akcji drugiej ze spółek powinna natomiast sprzyjać drożejąca miedź _.

Innego zdania jest Tomasz Manowiec, analityk biura maklerskiego BGŻ. - _ Bardziej liczyłbym na małe spółki niż na WIG20. W ostatnich tygodniach zachowywały się one słabiej i mają spory dystans do nadrobienia _.

Według analityka BGŻ warto zastanowić się nad tymi, które korzystają na świątecznym okresie. - _ Zwróciłbym uwagę na handlowe spółki spożywcze, takie jak Alma, czy North Coast, dla których bieżący okres jest najlepszym pod względem sprzedaży w skali roku - _radzi Manowiec.

Jego zdaniem dobrze mogą zachowywać się także dystrybutorzy leków (PGF, Neuca). Ostry atak zimy z pewnością przyczyni się do wzrostu zachorowań i zwiększonej sprzedaży w branży farmaceutycznej.

Spółki, na które warto zwrócić uwagę w grudniu
Spółka Analityk Instytucja
Advadis Tomasz Jachowicz BM DnB Nord
Alma Tomasz Manowiec BM BGŻ
Elstar Oils Michał Pietrzyca DM BOŚ
Gant Michał Pietrzyca DM BOŚ
KGHM Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers
Mispol Michał Pietrzyca DM BOŚ
Neuca Tomasz Manowiec BM BGŻ
North Coast Tomasz Manowiec BM BGŻ
PGF Tomasz Manowiec BM BGŻ
PZU Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers
TelForceOne Tomasz Jachowicz BM DnB Nord

Źródło: Money.pl na podstawie wypowiedzi analityków

Tomasz Jachowicz, analityk BM DnB NORD zwraca uwagę na spółki Advadis oraz TelForceOne. - _ Same należności Advadisa wynoszą niemal tyle, co jego wycena rynkowa - zwraca uwagę Jachowicz . _

Ostatnie spadki tłumaczy wprowadzaniem do obrotu akcji będących w rękach byłego kierownictwa. -_ Program cięcia kosztów dobiegł końca i teraz Advadis powoli zabiera się do strony przychodowej. To powinno przyczynić się do zwiększenia marży _ - prognozuje Jachowicz.

Z kolei wybór TelForceOne to efekt systematycznego poprawiania przez spółkę jej wyników kwartalnych i umacniania pozycji na rynku telefonów komórkowych. Zdaniem analityka DnB NORD istnieje szansa, że w 2011 roku jej myPhone'y zadebiutują w salonie Ery, Plusa lub Orange.

Według Michała Pietrzycy, analityka technicznego Domu Maklerskiego BOŚ ciekawymi propozycjami mogą być spółki Elstar Oils, Mispol oraz Gant. - _ Kurs Elstar Oils powrócił do miejsca w którym znajdował się na starcie rozpoczętej w 2009 roku hossy. Warto zwrócić uwagę na podwójne dno w okolicach 3,56 złotego za akcję. Obszar ten stanowić będzie mocne wsparcie dla kupujących. Spółka znajduje się na bardzo atrakcyjnym cenowo poziomie, a zwyżka może przyspieszyć po przebiciu poziomu 4,8 zł za akcję _ - prognozuje Pietrzyca.

Według analityka BOŚ warto zwrócić uwagę także na Mispol oraz Ganta. Pierwsza ze spółek radzi sobie sporo lepiej niż cały rynek, a jej kurs znajduje się w stałym trendzie wzrostowym, który powinien być zachowany także w grudniu. Z kolei akcje Ganta drożeją od kilku dni przy dość wysokich obrotach. - _ Bardzo prawdopodobna jest kontynuacja tej tendencji i nawet kilkunastoprocentowa zwyżka w grudniu _ - uważa Pietrzyca.

KOMENTARZ MONEY.PL

Powyższy komentarz stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t116769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bedzie;rajd;swietego;mikolaja;zobacz;prognozy;analitykow,47,0,713519.html) Będzie rajd Świętego Mikołaja? Zobacz prognozy analityków Kupować czy sprzedawać akcje? Czy może lepiej się wstrzymać?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu Money.pl sprawdził co analitycy myślą o małych spółkach i które polecają.
Tagi: akcje, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz