Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jerzy Hausner mówi, kiedy kredyty podrożeją

0
Podziel się:

Członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, kiedy może nastąpić pierwsza podwyżka stóp procentowych.

Jerzy Hausner mówi, kiedy kredyty podrożeją
(Krzysztof Jastrzebski/East News)

Podwyżka stóp procentowych NBP jest na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie 2014 roku, choć nie jest pewne, że do niej dojdzie - ocenia Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Jego zdaniem RPP może poczekać do maja z określeniem dalszych kroków odnośnie polityki pieniężnej.

_ Jest wysoce prawdopodobne, że nasze komunikaty po posiedzeniach w marcu i kwietniu nie będą się różnić od tych z poprzednich miesięcy. Nie zdziwiłbym się, jeśli marcowa projekcja potwierdzi wcześniejsze prognozy i pokaże szybszy wzrost gospodarczy, bez zauważalnego przyspieszenia inflacji _ - powiedział Hausner, cytowany przez agencję Bloomberg.

Według Hausnera w związku z wygaśnięciem okresu +forward guidance+ w czerwcu, RPP powinna rozważyć jego wydłużenie w maju - według niego logicznym posunięciem byłoby wydłużenie o kolejne pół roku - lub poinformować rynki, że istnieje ryzyko wzrostu stóp procentowych.

_ Zacieśnienie polityki pieniężnej jest gdzieś tam na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, choć nie jestem wcale pewien, że to się wtedy stanie _ - powiedział Hausner.

_ Im później podniesiemy stopy, tym lepiej, ponieważ to by pomogło utrzymać gospodarkę na stosunkowo silnej ścieżce wzrostowej _ - dodał.

Według członka RPP polska gospodarka przyspieszy do około 4 procent w ostatnich dwóch kwartałach 2014 roku i wzrośnie o 3,5 procent w całym roku. W jego opinii byłby to szybszy wzrost od potencjału, choć _ nie w stopniu, który wywoływałby presję inflacyjną _. Hausner prognozuje podobne tempo wzrostu w 2015 roku.

_ To pozwala nam na spokojnie przygotowanie się do momentu, gdy luka popytowa się domknie, a my będziemy musieli dokonać wyprzedzającej korekty polityki pieniężnej _ - powiedział Hausner.

_ Ponieważ gospodarka rośnie, zaostrzenie polityki pieniężnej jest nieuniknione. Kiedy to się stanie, tego nikt nie wie _ - dodał.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)