Trwa ładowanie...
bECgnVwB
Notowania

Jerzy Hausner – Wszystkie wiadomości

Były wicepremier straszy inflacją. "Część podwyżek cen prowokuje rząd"
88
21.06.2021 16:00

MATEUSZ MORAWIECKI
 / 
Były wicepremier straszy inflacją. "Część podwyżek cen prowokuje rząd"

Chcąc wyjść z deficytu i długu, rząd podnosi podatki i parapodatki, które dokładają się do tej spirali cen - twierdzi prof. Jerzy Hausner, były wicepremier w rządzie SLD.

RPP abdykowała? Prof. Hausner w mocnych słowach o Glapińskim
80
11.06.2021 14:57

INFLACJA
 / 
RPP abdykowała? Prof. Hausner w mocnych słowach o Glapińskim

- Jeśli mamy inflację rzędu 5 proc., a średnio w UE mamy 2 proc., to znaczy, że NBP z tego punktu widzenia nie wypełnia swojej roli - mówił w programie "Newsroom WP" prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, minister gospodarki i członek RPP. - Nie wiem, co robi pan prezes, miał okres wzmożonej aktywności w mediach, obecnie zniknął całkowicie z ekranów. Sposób komunikowania się od czasów, kiedy ja byłem członkiem RPP, zmienił się diametralnie na niekorzyść dostarczania rzetelnej informacji opinii publicznej. Działanie NBP jest niezgodne ze zobowiązaniami ustawowymi. Prezes także nie wypełnia swojej ustawowej roli. W pewnym sensie RPP od dłuższego czasu abdykowała z wypełniania swojej roli - przekonywał ekonomista.

Osiem polskich grzechów głównych. "Rządzący stworzyli system, który chroni ich przed odpowiedzialnością"
42
17.01.2021 20:05

JERZY HAUSNER
 / 
Osiem polskich grzechów głównych. "Rządzący stworzyli system, który chroni ich przed odpowiedzialnością"

- Za pomocą siły można opanować organizację, kontrolować procedury, narzucać swoją wolę, odbierać możliwość wyrażania krytycznych opinii, ale nie można rozwiązywać kluczowych, trudnych problemów - przekonuje w rozmowie z money.pl prof. Jerzy Hausner, ekonomista, twórca raportu wytykającego "największe grzechy Polski".

Duda chce średniej pensji 2 tys. euro. Prof. Hausner komentuje
284
26.06.2020 9:57

GOSPODARKA
 / 
Duda chce średniej pensji 2 tys. euro. Prof. Hausner komentuje

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w piątek, że za 5 lat średnie wynagrodzenie w Polsce powinno wynosić 2 tys. euro, czyli według dzisiejszego kursu - równowartość 8,5 tys. zł. - To jest oczywiście teoretycznie możliwe, ale wiązałoby się z wysoką inflacją - komentuje tę wypowiedź prof. Jerzy Hausner w programie "Money. To Się Liczy". Ekonomista i były minister gospodarki podkreśla, że podstawową drogą do "gonienia Zachodu" pod względem wynagrodzenia jest przede wszystkim wzrost produktywności pracy. I dzięki temu będziemy mogli mówić o zarobkach rzędu 8-9 tys. zł miesięcznie. Zdaniem gościa programu "Money. To Się Liczy" obecnie mamy do czynienia ze spadkiem realnych wynagrodzeń. Właśnie ze względu na inflację.

Kodeks pracy do zmiany, ale po koronawirusie. Teraz Hausner wskazuje na Radę Dialogu Społecznego
9
22.05.2020 16:21

PRACA
 / 
Kodeks pracy do zmiany, ale po koronawirusie. Teraz Hausner wskazuje na Radę Dialogu Społecznego

- Dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi już ucierpiało z powodu zablokowania gospodarki - mówi prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. Niektóre grupy zawodowe dopiero to odczują. - Pracodawcy, chcąc utrzymać miejsca pracy, będą proponowali im mniej korzystne warunki finansowania - nie ma złudzeń profesor. Na pytanie o to, czy powinniśmy w tej sytuacji zmienić kodeks pracy, odpowiada: "Nie dyskutowałbym teraz o zmianie kodeksu pracy, on nie powinien być zmieniany doraźnie". - Po to jest Rada Dialogu Społecznego, by porozumiały się związki zawodowe z pracodawcami, przy aprobacie rządu, co do uelastycznienia niektórych rozwiązań, ale na okres przejściowy - dodaje. - To doświadczenie związane z kryzysem powinno nas nauczyć, że myślenie w kategoriach pracy nisko wynagradzanej, rozwiązań, w których nie ma ochrony stosunku pracy, kształtowanie wszystkiego na zasadzie umów cywilnych to nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Po uspokojeniu sytuacji powinniśmy ustanowić nowy kodeks pracy - uważa.

bECgnVwD
Dwa scenariusze dla gospodarki. Optymistyczny mówi o płytkiej i krótkiej recesji
9
22.05.2020 16:20

GOSPODARKA
 / 
Dwa scenariusze dla gospodarki. Optymistyczny mówi o płytkiej i krótkiej recesji

- Nikt nie jest w stanie przesądzić i powiedzieć z pewnością, kiedy będzie odbicie w gospodarce - mówi prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i były minister gospodarki. Powodem jest to, że większość pochodzi jeszcze sprzed pandemii, więc są to raczej symulacje, nie prognozy. - Mój zespół pokazuje, że możemy się spodziewać płytkiej i relatywnie krótkiej recesji. Odbicie powinno się pojawić na przełomie tego i następnego roku - uważa. - To jest scenariusz optymistyczny - zaznacza. I dodaje: - Ale trzeba liczyć się też ze scenariuszem czarnym, dużo gorszym: że recesja będzie poniżej 5 proc. spadku PKB i jej kształt będzie jak litera L - czyli zejdziemy, a potem będzie bardzo powolne wznoszenie się - mówi prof. Hausner. - Na ten moment bardziej realny jest ten bazowy, płytkiej i krótkiej recesji - podkreśla Hausner. - To, czy pojawi się negatywny, będzie zależało od tego, czy będziemy mieć drugą falę pandemii, czy będą ponowne restrykcje administracyjne, jak ukształtuje się dynamika wzrostu u naszych partnerów, czy w naszej polityce gospodarczej nie będziemy popełniali błędów - wymienia Hausner.

Inflacja nie pokazuje wszystkiego. "Odczuwalnie jest dużo wyższa, powyżej 5 proc."
152
22.05.2020 15:12

INFLACJA
 / 
Inflacja nie pokazuje wszystkiego. "Odczuwalnie jest dużo wyższa, powyżej 5 proc."

- Będziemy widzieli wygaszanie wielu miejsc pracy, wzrost bezrobocia, znacznie niższe dochody - powiedział prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i były wiceminister gospodarki i pracy, zapytany, jak pandemia odbije się na ekonomicznej sytuacji Polaków. Z czasem zobaczymy też inflację nie tylko w przypadku produktów żywnościowych. - W tej chwili GUS ma problem z liczeniem inflacji. W koszyku są dobra, których ludzie nie konsumują, bo nie są im potrzebne, natomiast rosną ceny dóbr, których ludzie potrzebują: żywności, produktów sanitarnych, wszystkiego, co ma podstawowe znacznie teraz. To jest trochę zafałszowany obraz - tłumaczył Hausner. Przykładem są ceny benzyny, która tanieje, bo nie ma na nią popytu. - Odczuwalnie ta inflacja jest dużo wyższa, powyżej 5 proc. - uważa prof. Hausner. - Z jednej strony mamy statystykę, a z drugiej doświadczenie ludzi. Ceny żywności rosną tak szybko, że dla niektórych grup społecznych dostęp do żywności staje się coraz większym problemem - ostrzegał w programie specjalnym Newsroom WP.

Odmrażanie gospodarki. "Błąd logiczny w tym, co przedstawia rząd"
70
17.04.2020 16:11

USŁUGI
 / 
Odmrażanie gospodarki. "Błąd logiczny w tym, co przedstawia rząd"

Polski rząd zaprezentował plan stopniowego odmrażania gospodarki. Daty nie padły, lecz pojawia się pytanie, czy to nie za szybko, by marzyć o powrocie do normalności? - Mówimy głównie o gospodarce, ale nie da się odblokować innych segmentów, kiedy rodzice muszą opiekować się dziećmi przez zamknięte szkoły. Jeśli tak, to trzeba powiedzieć, że będzie to trwało znacznie dłużej. Nie da się wrócić do normalnego funkcjonowania gospodarki, jeśli nie przywrócimy działalności usług. Rozumiem uruchamianie etapami, ale musi być jednak ten moment, kiedy - patrząc na relację bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego - po prostu uruchamiamy te rodzaje działalności, bez których cała gospodarka będzie kuleć, a koniec końców załamie się system opieki zdrowotnej - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" prof. Jerzy Hausner, ekonomista.

Odmrażanie gospodarki. Hausner: jestem rozczarowany
8
17.04.2020 16:01

RZĄD
 / 
Odmrażanie gospodarki. Hausner: jestem rozczarowany

Rząd ogłosił cztery etapy odmrażania gospodarki, bez podania nawet przybliżonych dat. - Jestem rozczarowany. Jednak to nie ważne, że ja jestem rozczarowany, bo nie jestem przedsiębiorcą. Najważniejsze jest to, że odbieram sygnały o powszechnym rozczarowaniu przedsiębiorców. Niczego się nie dowiedzieli. To nie jest żaden plan, to hipotetyczny schemat. Nie da się o niego budować swojego planu działania, myśleć o uruchamianiu działalności i przygotowywaniu się do tego - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" prof. Jerzy Hausner, ekonomista. - Nie potrafię rozważyć, które z wyjaśnień jest najwłaściwsze. Słuchając premiera, zastanawiałem się, jak można mówić, że u nas sytuacja epidemiczna jest lepsza niż w innych krajach, a więc radzimy sobie lepiej, a jednocześnie nie możemy podać konkretnych dat wprowadzenia kolejnych etapów odmrażania gospodarki. To granie w kotka i myszkę z gospodarką i przedsiębiorcami - dodał.

bECgnVwJ
Koronawirus pogrąża gospodarkę. "Nie o PKB dzisiaj chodzi"
3
01.04.2020 16:49

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus pogrąża gospodarkę. "Nie o PKB dzisiaj chodzi"

- Ożywianie gospodarki i powrót do jej aktywności może potrwać i trzy lata - uważa prof. Jerzy Hausner, zaznaczając jednak, że na ten moment jest zbyt wiele niewiadomych, by zastanawiać się nad spadkiem PKB. Wszystkie szacunki na ten moment są według niego wróżeniem z fusów. - Nie o PKB dzisiaj chodzi, ale o wznowienie produkcji i wytwarzanie dóbr i usług. A po to są działania osłonowe, żeby najtrudniejszy okres przetrwali ludzie i przedsiębiorstwa - mówi prof. Jerzy Hausner.

Tarcza antykryzysowa i budżet. "Symboliczna zbieżność dwóch decyzji prezydenta"
139
01.04.2020 16:13

ANDRZEJ DUDA
 / 
Tarcza antykryzysowa i budżet. "Symboliczna zbieżność dwóch decyzji prezydenta"

- Tą tarczą można wymachiwać, ale nią nie można walczyć - mówi o specustawie antykryzysowej prof. Jerzy Hausner. Jak tłumaczy, nie ma tam wielu rozwiązań, które postulowali przedsiębiorcy. Co więcej, sposób wprowadzania tych rozwiązań i procedury biurokratyczne są takie, że mechanizmy będą działały z opóźnieniem, a powinny być automatyczne. Hausner zwraca uwagę też na inną rzecz. - Symboliczna jest dla mnie zbieżność dwóch decyzji prezydenta. Z jednej strony prezydent podpisuje ustawę tzw. tarczę, z drugiej dzień wcześniej podpisuje ustawę budżetową, która jest czystą fikcją. Rozumiem, że prezydent musi to podpisać, ale dobrze byłoby zdobyć się na sygnał: podpisałem ustawę budżetową, bo państwo musi mieć budżet, ale namawiam do prac nad rewizją - mówi prof. Jerzy Hausner. - Nasz deficyt, gdyby go policzyć uczciwie, przed epidemią to 40 mld zł, a teraz trzeba by go znacząco zwiększyć. Potrzebujemy przemyślanej zmiany budżetu i rzetelnego planu finansowego państwa - uważa profesor.

500 plus, 13. emerytura. Ekonomiści widzą potrzeby gdzie indziej
744
01.04.2020 15:21

GOSPODARKA
 / 
500 plus, 13. emerytura. Ekonomiści widzą potrzeby gdzie indziej

Rezygnację na okres trzech lat z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB, zawieszenie 13. emerytury oraz ograniczenie wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia, a więc na pierwsze dziecko - proponuje prof. Jerzy Hausner oraz ekonomiści, którzy podpisali się pod "Alertem gospodarczym". - Nie chodzi o wycofanie tych rozwiązań lub reguł, ale ich zawieszenie - podkreśla Hausner. - Te pieniądze są potrzebne teraz na stwarzanie warunków, by przedsiębiorstwa mogły prowadzić działalność gospodarczą w sytuacji, gdy 70 proc. potencjału jest zamknięte, oraz na osłonę tych, którzy stracili pracę lub źródło dochodu. To są trudne wybory - mówi Hausner.

Hausner ocenia tarczę antykryzysową. "Nie możemy czekać na Sejm"
749
20.03.2020 15:16

WIDEO
 / 
Hausner ocenia tarczę antykryzysową. "Nie możemy czekać na Sejm"

- Tam jest wiele rozsądnych myśli, ale podstawowe pytanie brzmi: kiedy to ruszy - tak o tarczy antykryzysowej mówi prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki. - Nie możemy czekać na Sejm - apeluje. Gość specjalnego programu Wirtualnej Polski podkreśla, że trzeba skupić się przede wszystkim na skali mikro. - Ludzie nie mogą iść do restauracji, ale niech restauracje przyjadą do nich. Im się w końcu znudzą te zapasy - mówi prof. Hausner.

bECgnVwK
Zawieszenie składek i podatków. Hausner: to jedyne słuszne rozwiązanie
152
20.03.2020 15:01

GOSPODARKA
 / 
Zawieszenie składek i podatków. Hausner: to jedyne słuszne rozwiązanie

- To jest oczywiste rozwiązanie, bo te pieniądze i tak nie wpłyną - tak o pomyśle zawieszenia składek i innych zobowiązań publicznoprawnych mówi prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki. Gość specjalnego programu Wirtualnej Polski i money.pl sugerował, że "można zobowiązania zawiesić, a później ewentualnie indywidualnie będziemy rozpatrywać, czy ich nie umorzyć". - Nie można też nauczyć ludzi, że zobowiązań można nie płacić - twierdzi prof. Hausner. Ekonomista odniósł się również do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, który zapowiedział, że "pieniędzy na pewno nie zabraknie". - Moim zdaniem to teza propagandowa - ocenił gość programu.

Jerzy Hausner dla money.pl: To nie zysk powinien być celem firmy. Jest masa ludzi, którzy chcą ciągle więcej. Przybywa jednak tych, którzy zauważają, że za tym idzie pustka
437
19.09.2016 6:04

JERZY HAUSNER
 / 
Jerzy Hausner dla money.pl: To nie zysk powinien być celem firmy. Jest masa ludzi, którzy chcą ciągle więcej. Przybywa jednak tych, którzy zauważają, że za tym idzie pustka

- Gra na zysk za wszelką cenę to działalność rabunkowa, a nie rozwojowa. Przypomina to trochę kogoś, kto czerpie korzyści z wycinania lasu, ale nie myśli o tym, co będzie jak go do końca wytnie - mówi prof. Jerzy Hausner były wicepremier, minister gospodarki i członek Rady Polityki Pieniężnej.

Konflikt ukraiński obniży wzrost polskiego PKB
17.04.2014 6:00

ANEKSJA KRYMU
 / 
Konflikt ukraiński obniży wzrost polskiego PKB

Prof. Jerzy Hausner tłumaczy, jakie branże stracą na tym kryzysie.

Jerzy Hausner mówi, kiedy kredyty podrożeją
21.02.2014 8:32

JERZY HAUSNER
 / 
Jerzy Hausner mówi, kiedy kredyty podrożeją

Członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, kiedy może nastąpić pierwsza podwyżka stóp procentowych.

Relacje polsko-niemieckie: Razem dla Europy, zamiast razem w Europie
18.01.2014 17:05

JERZY HAUSNER
 / 
Relacje polsko-niemieckie: Razem dla Europy, zamiast razem w Europie

Poświęcone sprawom polsko-niemieckim dyskusje zgromadziły w Szczyrku m.in. ekspertów, dyplomatów i przedstawicieli środowisk gospodarczych.