Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Prof. Hausner krytykuje prof. Glapińskiego. "Nikt nie zrobił więcej złego dla niezależności NBP"

33
Podziel się:

Prof. Jerzy Hausner nie zostawił suchej nitki na prof. Adamie Glapińskim. Na antenie RMF FM przekonywał, że nikt nie zrobił więcej złego dla niezależności Narodowego Banku Polskiego, niż jego obecny prezes. Ekonomista ocenił też, że Polski Ład jest nie tyle obniżką podatków, ile ich redystrybucją. Podkreślił, że część Polaków rzeczywiście skorzysta na reformach, ale cześć zarazem straci.

Prof. Hausner krytykuje prof. Glapińskiego. "Nikt nie zrobił więcej złego dla niezależności NBP"
Prof. Adam Glapiński od kilkudziesięciu dni jest w ogniu krytyki w związku z inflacją i późną RPP (YouTube)

Prof. Jerzy Hausner na antenie RMF FM przekonywał, że podstawą polityki fiskalnej rządu jest przede wszystkim wiarygodność. Sprowadza się ona przede wszystkim do rzetelnego informowania społeczeństwa o długu państwa oraz kierunkach tejże polityki.

I wiarygodność, co jest niezwykle ważne, samej instytucji, jaką jest NBP. Pomijam wiarygodność samego prezesa, bo ta jest zerowa. Jeśli dzisiaj wygłaszane są komunikaty o jakiejś napaści na bank, to chcę powiedzieć - nikt więcej złego dla niezależności NBP nie zrobił niż sam NBP, jego prezes i jego RPP - powiedział Jerzy Hausner w RMF FM.

Ekonomista zwrócił uwagę, że prof. Adam Glapiński w ostatnich miesiącach wielokrotnie zmieniał narrację co do polityki pieniężnej. Jak podkreślał, szef NBP wygłosił w krótkim czasie tak wiele tez, że nie ma pewności, "która z nich jest obowiązująca".

Zobacz także: Adam Glapiński na drugą kadencję w NBP? "Nie będzie łatwo, stał się twarzą drożyzny"
- Inwestorzy nie rozumieją komunikacji i polityki NBP, więc nie reagują tak, jak chciałby NBP. To jest dowód fiaska tej polityki. Jest chaos komunikacyjny i decyzyjny - punktował.

Dziennikarz poruszył również kwestię stóp procentowych. W ocenie Jerzego Hausnera należało podnieść ich stawkę znacznie wcześniej, ale przede wszystkim nie powinno się ich w ogóle obniżać. Rozmówca RMF FM wzbraniał się przed użyciem słowa "katastrofa" w kontekście wpływu podwyżek stawek stóp na budżety polskich rodzin. Przyznał, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie odczuwalna dla Polaków.

Tarcza antyinflacyjna napędzi inflację

Jerzy Hausner został również zapytany o tzw. tarczę antyinflacyjną. To pomysł rządu na walkę z rosnącą inflacją w Polsce. Założenia nowej tarczy gabinet Mateusza Morawieckiego ma przedstawić w najbliższych dniach.

Gość RMF FM przyznał, że średnio rozumie określenie "pakiet antyinflacyjny". Jego zdaniem jeżeli ów pakiet okaże się wyłącznie rekompensatami dla Polaków, to walka z inflacją ograniczy się do "ścigania się za własnym ogonem".

- Jeśli mówimy, że jest inflacja, w związku z tym będziemy waloryzować emerytury i świadczenia, np. płacę minimalną podniesiemy po raz drugi 1 lipca, to chcę wyraźnie powiedzieć, że inflacja dalej będzie się nakręcała i dalej będziemy napędzać ją takim mechanizmem - podkreślił Jerzy Hausner.

Polski Ład to nie obniżka, ale redystrybucja podatków

Ekonomista nie zgodził się również z tezą, że Polski Ład jest obniżką podatków. - Nie nazywałbym Polskiego Ładu obniżką podatków. To jest raczej redystrybucja - część osób zyska, ale część straci - podkreślił. Ocenił też, że budżet państwa na tej reformie nie straci, ale będzie nawet "lekko na plusie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
jan
9 miesięcy temu
to przecież zwią się patryjotami a spoleczenstwo kary płaci
Ot co
9 miesięcy temu
Jeden nieudacznik osądza drugiego nieudacznika.
Poszedł w ***...
rok temu
I pomyśleć ,że jeden partyjny kacyk podłej zmiany w krótkim czasie doprowadził do najwyższej inflacji w Europie a ze złotówki zrobił walutę śmieciową ! Dostał nawet za to order od Maliniaka !
tylko przypom...
rok temu
Jerzy Hausner to były minister pracy i gospodarki w rządzie SLD. Za czasów tego geniusza bezrobocie w Polsce sięgnęło rekordowe ponad 20%.
zcx
rok temu
Przecież od wyborów w 2015 prowadzą politykę kupowania poszczególnych grup społecznych by osiągać założony cel polityczny. Tu nie ma miejsca i nie chodzi o żadne dobro Polski i Polaków, to są wyłącznie zakupy głosów.
...
Następna strona