Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Pilewski
Piotr Pilewski
|
aktualizacja

W Polsce może pojawić się spory problem niewypłacalności. Ekonomista ostrzega

Prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, w programie "Money. To się liczy" podkreślał, że walka z inflacją leży nie tylko na barkach Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej, ale także rządu. Polityka monetarna, realizowana przez NBP, musi współgrać z polityką fiskalną rządzących. Jeżeli natomiast tej harmonii zabraknie, to nad Polską zacznie rozpościerać się widmo niewypłacalności. - Gdyby tak było, stopy procentowe musiałyby być jeszcze bardziej podnoszone - i będą - z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami. One będą rzutowały na dynamikę wzrostu, ale przede wszystkim na to, że pojawi się problem z niewypłacalnością wielu kredytobiorców - zaznaczał ekonomista.

130
Podziel się:
KOMENTARZE
(130)
Ehk
2 lata temu
Za Po stopy były 8-10 % Za PiS niech nawet dojadą do 5% Europa US kraje rozwijające się stopy 0% Może czas na tych, którzy nie będą obiecywać. Koniec z socjalizmem. Może czas na obniżenie podatków, wejście do euro, przyciągnięcie kapitału i rozwój a nie ostre hamowanie?
Polak
2 lata temu
Stopy procentowe powinny byc takie jak w rosji 9,5% trzeba zdusic inflacje jak najszybciej
mliszczy
2 lata temu
No a może nasz premier jako historyk ,chce historycznie wrócić do czasów PRL...i zrobić na tym doktorat i profesurę?
majacy kredyt
2 lata temu
niech ktoś to zrozumie . Jesli idzieszpo kredyt i jestes według banku wydolny kredytowo na ratę w wysokości 2000 zł np. i bank mówi więcej nie może bo brak zdolności a jak podwyższają rate o 300-400 zł to wtedy bank nie mówi o niewydolności tylko płac choć Twoje zarobki nie wzrosły realnie tylko w statystykach. Owszem niech podnoszą stopy procentowe jeśli ma to zatrzymac inflacje ale raty dla kredytobiorców którzy mają już kredyt powinny być zamrożone a nowi starający sie okredyt zaakceptują nowe oprocentowanie lub nie. a na marginesie jak jest za dużo pieniądza bez pokrycia - rozdawnictwoto inflacja rośnie - wniosek nie rozdawać oszczędzać ale to przecieżkupuje sie głosy aby jak najwięcej urwać dla siebie w niejasnych okolicznościach
dlaczego
2 lata temu
Kiedyś w banku zaproponowano mi kredyt "na korzystnych warunkach" ... Gdy zapytałem o szczegóły to wyjaśniono, że dla mnie - właściciela konta ze stałym dochodem(emerytura), oprocentowanie będzie poniżej 10 % . W odpowiedzi zaproponowałem, by oprocentowali moje wkłady uskładane pieniądze stawką o 3 % niższą(bank musi zarobić) . Oczywiście, nie było żadnego targu, bo pieniądze leżące w banku mają zerowe oprocentowanie . Czy w obecnej sytuacji opłaci się składać jakieś pieniądze w banku ...? Z naszych pieniędzy banki udzielają pożyczek na wysoki procent i mają się dobrze, chociaż czasem się słyszy, że niektórzy i tak cienko przędą .
...
Następna strona