Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW: Akcje dla pracowników od października

0
Podziel się:

Pracownicy JSW będą mogli spieniężyć akcje przed upływem dwuletniej karencji, nie tracąc prawa do dywidendy w tym okresie.

JSW: Akcje dla pracowników od października
(JSW/materiały prasowe)

Wydawanie bezpłatnych akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej jej pracownikom rozpocznie się na początku października i potrwa maksymalnie dwa lata. Ci, którzy w tym czasie nie podpiszą stosownych umów, stracą prawo do akcji.

Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 6 lipca. Rozpoczęcie notowań na parkiecie było ostatnim warunkiem, uruchamiającym procedurę przekazywania darmowych akcji pracowniczych.

Jak podała spółka, w końcu lipca lub na początku sierpnia zostanie opublikowana lista pracowników, którym przysługują akcje. Szczegółową listę ich przydziału wypracują wspólnie zarząd i związki zawodowe. Chodzi o ustalenie, komu przypadnie ile akcji. Najważniejszym kryterium jest staż pracy w JSW.

Kiedy będzie już znana liczba akcji przypadająca na poszczególnych pracowników, rozpocznie się proces podpisywania umów nieodpłatnego udostępniania walorów. Do prowadzenia tego procesu został wybrany Dom Maklerski PKO BP, który będzie prowadził obsługę zarówno w swoich placówkach, jak i w dodatkowych punktach w kopalniach.

Akcje będą wydawane od początku października, czyli trzy miesiące po dniu sprzedaży przez Skarb Państwa pierwszych walorów. Zgodnie z przepisami, wydawanie akcji może trwać najdłużej do dnia przypadającego 27 miesięcy po sprzedaży pierwszych akcji, a więc do października 2013 r. Potem prawo do tych akcji nieodwołalnie wygaśnie.

Jak szacowano w toku przygotowań do debiutu giełdowego, darmowe akcje JSW może otrzymać w sumie ok. 61 tys. byłych i obecnych pracowników spółki i jej grupy kapitałowej. Na osoby uprawnione do akcji ustawowo przypadnie średnio 31,7 akcji, a na osoby nieuprawnione (za akcje dla nich zapłaci JSW) - 19 akcji.

Łącznie z akcjami udostępnianymi w związku z procesem upublicznienia JSW (zapisało się na nie ok. 7 tys. spośród 22,5 tys. pracowników JSW) udział pracowników spółki w akcjonariacie spółki wyniesie ponad 17 proc.

Jak informowano wcześniej, pracownicy JSW będą mogli spieniężyć akcje przed upływem dwuletniej karencji, nie tracąc przy tym prawa do dywidendy w tym okresie. Będzie to rodzaj pożyczki pod zastaw akcji, których formalna sprzedaż nastąpi po ponad dwóch latach od debiutu giełdowego firmy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ponad;168;tys;chetnych;na;akcje;jsw,18,0,862482.html) Ponad 168 tys. chętnych na akcje JSW Tylu inwestorów indywidualnych złożyło zapisy na blisko 10,6 mln akcji JSW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t138890.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;jsw;w;prestizowym;indeksie;juz;od;lipca,206,0,868046.html) Akcje JSW w prestiżowym indeksie już od lipca Jastrzębska Spółka Węglowa wejdzie do indeksu MSCI z dniem 20 lipca. Najwcześniej jesienią zasili skład WIG20.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t149102.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/czy;akcje;jsw;podrozeja;zobacz;co;temu;zagraza,191,0,866751.html) Czy akcje JSW podrożeją? Zobacz, co temu zagraża Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozczarował inwestorów, ale wyceny analityków są optymistyczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)