Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW mocno rozczarowała inwestorów

0
Podziel się:

W drugim kwartale 2011 roku strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyniosła 105,9 mln zł. Analitycy zakładali natomiast zysk netto na poziomie 49,4 mln złotych.

JSW mocno rozczarowała inwestorów
(jsw.pl)

*W drugim kwartale 2011 roku strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyniosła 105,9 mln zł. Analitycy zakładali natomiast zysk netto na poziomie 49,4 mln złotych. Oczekiwania analityków były mocno rozbieżne, od straty netto na poziomie 9,2 mln zł do zysku netto na poziomie 155 mln zł. *

Zysk operacyjny grupy w II kwartale 2011 roku wyniósł 52 mln zł i okazał się także zdecydowanie niższy od oczekiwań analityków na poziomie 209,7 mln zł.

EBITDA wyniosła 233,9 mln zł (spadek o 68,2 proc. w skali roku) wobec konsensusu na poziomie 400,7 mln zł.

Przychody ze sprzedaży netto wyniosły natomiast 2,393 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody na poziomie 2,436 mld zł.

W całym I półroczu grupa zanotowała 502,1 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 519 mln zł przed rokiem (spadek o 3,3 proc.). EBITDA wyniosła 1,22 mld zł (wzrost o 6,8 procent). Przychody wzrosły o prawie 35 proc. rdr do 4,66 mld zł.

JSW podała, że na obniżenie wyników grupy o 536,9 mln zł wpłynęły jednorazowo w II kwartale 2011 roku koszty związane z programem akcji pracowniczych.

Bez uwzględnienia tych kosztów EBITDA w I półroczu 2011 roku wynosi 1,76 mld zł, co oznacza wzrost o 53,7 proc. w skali roku, a zysk netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej 1,039 mld zł, czyli o 100,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

JSW podała, że w II kwartale 2011 roku produkcja węgla spadła o 15,2 proc. w skali roku do 2,8 mln ton. Produkcja koksu (bez uwzględnienia KK Zabrze) wzrosła o 7,1 proc. do 750,4 tys. zł.
Średnia cena węgla koksowego wyniosła w II kwartale 898,32 zł za tonę, co oznacza wzrost o 53,6 proc. rdr. Średnia cena węgla energetycznego wzrosła rdr o 3,4 proc. do 254,25 zł za tonę. Średnia cena koksu była na poziomie 1.284,08 zł, czyli była wyższa rdr o 14,6 proc.

_ - Miniony kwartał i półrocze możemy z pewnością zaliczyć do udanych. Koniunktura w sektorze węgla koksowego i koksu wciąż jest bardzo dobra, co odzwierciedlają zarówno ceny, jak i wolumeny produkcji i sprzedaży JSW. To z kolei przełożyło się na satysfakcjonujący poziom przychodów i zysków _ - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

_ - Nasze główne założenia strategiczne są realizowane zgodnie z planem. Intensywnie pracujemy w wielu obszarach Grupy, których celem jest poprawa efektywności naszej działalności, a także wzrost produkcji węgla i koksu. Prowadzimy wiele inicjatyw związanych z rozwojem organicznym, jak i akwizycjami. Trwają prace w kopalniach mające na celu zwiększenie wykorzystania naszych zasobów. Jesteśmy także znacznie bliżej przejęcia koksowni Victoria, która nie tylko wzmocniłaby nasz segment koksowy, ale także pozwoliła na dywersyfikację działalności poprzez wejście w nowy dla nas obszar koksu odlewniczego _ - dodał.

JSW poinformowała, że w I półroczu 2011 roku nakłady inwestycyjne w ujęciu gotówkowym wyniosły 493,4 mln zł (wzrost o 30 proc. w skali roku).

_ - JSW znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej. To pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość w kontekście planowanych inwestycji, których wartość powinna się zwiększać w kolejnych kwartałach. Jesteśmy też bardzo dobrze przygotowani na trudniejsze czasy i osłabienie koniunktury gospodarczej, jeśli takie miałoby nastąpić. W najbliższych kwartałach oczekujemy utrzymania zapotrzebowania na stal, a co za tym idzie na węgiel koksowy i koks _ - powiedział Marek Wadowski, zastępca prezesa ds. ekonomicznych JSW.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z SYTUACJĄ NA RYNKACH

giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)