Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW przekaże 20 ha terenów poprzemysłowych gminie Pawłowice

0
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nieodpłatnie przekaże gminie Pawłowice około 20 hektarów nieużytków przylegających do kopalni Pniówek.

JSW przekaże 20 ha terenów poprzemysłowych gminie Pawłowice
(jsw.pl)

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
nieodpłatnie przekaże gminie Pawłowice około 20 hektarów nieużytków przylegających do kopalni Pniówek. Lokalne władze liczą, że w przyszłości na nieruchomości uda się tu stworzyć tereny rekreacyjne.

Dzisiaj przedstawiciele spółki i gminy Pawłowice podpisali list intencyjny w tej sprawie - podała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Jak wyjaśniła, JSW chce nieodpłatnie przekazać tereny samorządowi, bo z punktu widzenia kopalni jest to majątek zupełnie zbędny. Z kolei lokalne władze mają pomysł, jak zagospodarować nieruchomość.

_ - Dzięki tej inicjatywie nikomu niepotrzebne zarośla mogą stać się miejscem aktywnego wypoczynku, rozrywki i edukacji dla mieszkańców okolic _ - wskazała Jabłońska-Bajer. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale w miejscu nieużytków mają w przyszłości powstać aleje spacerowe i ścieżki rowerowe, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, plac zabaw, a nawet trasa narciarska. Ma to być także dobre miejsce do organizowania festynów oraz do rodzinnego uprawiania sportu.

Do współpracy przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania została włączona także Politechnika Śląska w Gliwicach. To jej studenci mają stworzyć koncepcję poprzemysłowego zagospodarowania terenu.

_ - Młodzi ludzie mają otwarte umysły. To szansa na sprawdzenie się i zdobycie ciekawych doświadczeń. Mogą w dowolny sposób zaaranżować tę przestrzeń. Część z ich pomysłów doczeka się realizacji. Ze studentami Politechniki Śląskiej współpracowaliśmy już przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania doliny rzeki Szotkówki. Tutaj też ogłosimy konkurs i ufundujemy nagrody _ - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Pozyskiwaniem środków potrzebnych do realizacji inwestycji - szacowanej nawet na 25 mln złotych - zajmie się gmina Pawłowice, która liczy na sfinansowanie większości wydatków z unijnych środków pomocowych przewidzianych na lata 2014-2020 lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Z inicjatywą stworzenia terenów rekreacyjnych wyszli sami mieszkańcy gminy. _ Chodzi o miejsce wypoczynku przydatne latem i zimą. Pomysły studentów muszą się wpisać w potrzeby mieszkańców i infrastrukturę, która już w gminie jest. Obiekty nie mogą się dublować. Tereny te mają być oazą wypoczynku dla mieszkańców pobliskiego 6-tysiecznego osiedla _ - podkreślił Damian Galusek, wójt gminy Pawłowice.

Teren, który ma zostać zagospodarowany, znajduje się poza ogrodzeniem kopalni i był wykorzystywany jeszcze w trakcie jej budowy m.in. do składowania ziemi z głębienia szybu. Obecnie zarastają go niskie drzewa i krzewy.

JSW to największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w czterech kopalniach. Jest liderem grupy węglowo-koksowej, do której należą m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Citigroup tnie wycenę JSW Analitycy Citigroup obniżyli cenę docelową JSW do 92 zł z 99 zł wcześniej. Podtrzymali zalecenie "neutralnie" dla spółki.
Prezez JSW zapowiada, że wynik netto w I kwartale wyniesie... JSW liczy, że wynik netto w I kwartale 2013 roku będzie powyżej zera.
Znana jest już data rozpoczęcia wydobycia z nowego złoża JSW JSW udostępniła złoże "Bzie Dębina 2 - Zachód"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)