Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE uchroni Orlen i MOL od przejęcia ze strony Łukoila

0
Podziel się:

KE zrezygnowała z walki o równouprawnienie akcjonariuszy, ale pilnuje swobody przejmowania firm przez inwestorów ze Wspólnoty.

KE uchroni Orlen i MOL od przejęcia ze strony Łukoila
(Stepanhie Pilick)

KE zrezygnowała z walki o równouprawnienie akcjonariuszy, ale pilnuje swobody przejmowania firm przez inwestorów ze Wspólnoty.

Komisja Europejska rezygnuje z walki o demokrację akcjonariuszy (pojęcie, które Unia lansowała od lat). Głównym elementem tej idei jest zasada: jedna akcja - jeden głos, której zaprzeczeniem jest właśnie złota akcja, dająca szczególne uprawnienia jednemu z akcjonariuszy (najczęściej Skarbowi Państwa).

_ W wystąpieniu na posiedzeniu komisji prawa Parlamentu Europejskiego Charlie McCreevy, komisarz ds. jednolitego rynku, przyznał, że Bruksela nie będzie podejmować działań na rzecz wprowadzenia do prawa UE zasady jedna akcja - jeden głos. Choć zdaniem ekspertów nie oznacza to zgody KE na stosowanie złotej akcji, to może być sygnałem zmiany podejścia do szczególnych uprawnień niektórych akcjonariuszy, głównie rządów państw UE. _

Jak podawała GP, polski rząd otrzymał z Komisji sygnały, że Bruksela mogłaby zaakceptować część zapisów o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w spółkach strategicznych. Warunkiem jest wprowadzenie zmian zapewniających swobodę działania przedsiębiorstwom z krajów Wspólnoty. Wraz z uelastycznieniem podejścia do złotej akcji, Komisja zaostrza stanowisko w odniesieniu do równouprawnienia inwestorów z krajów Wspólnoty.

Jak podaje Financial Times, komisarz McCreevy ostrzega władze w Budapeszcie, że jeśli wprowadzą przepisy blokujące przejęcie narodowe, to Komisja skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Może to zatem sugerować, że gdyby potencjalnym chętnym do przejęcia węgierskiego koncernu był nie austriacki OMV, a np. rosyjski Łukoil, to stanowisko komisji byłoby inne, tym bardziej że od kilku lat akcjonariuszy MOL elektryzują plotki, że akcje spółki są skupowane przez Rosjan.

- Rzeczywiście KE zaczyna rozróżniać podejście do zagrożenia przejęciem strategicznych firm krajów Unii Europejskiej w zależności od kraju pochodzenia kapitału. Oczywiście inną kwestią jest to, czy poszczególne kraje członkowskie zaakceptują taką interpretację - mówi GP Michał Krupiński, wiceminister Skarbu Państwa odpowiedzialny za negocjacje z KE w sprawie złotej akcji.

W rozmowie z GP Piotr Woźniak, minister gospodarki, przyznał, że gdyby jakiś podmiot rozpoczął skup akcji PKN Orlen, to na podstawie obecnych przepisów prawnych Skarb Państwa nie byłby w stanie przeszkodzić próbie wrogiego przejęcia PKN Orlen. Z ustaleń GP wynika, że na razie nie ma takiego zagrożenia. Jednak wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiego Łukoila, wskazywały, że jeżeli byłoby to możliwe, rosyjski potentat kupiłby Orlen.

| ZE STRONY PRAWA: |
| --- |
| Złotą akcją określane są szczególne uprawnienia niektórych akcjonariuszy, głównie Skarbu Państwa w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku i bezpieczeństwa publicznego, gdzie ma on przynajmniej jedną akcję. W Polsce dotyczy to 17 spółek uznanych za strategiczne m.in. PKN Orlen, PGNiG, ale i Polkomtel. Polegają one na możliwości wyrażenia sprzeciwu przez ministra skarbu w sprawie uchwały. Chodzi tu o uchwały i czynności, które dotyczyłyby m.in. rozporządzenia istotnym składnikiem majątku spółki z punktu widzenia prowadzonej przez nią działalności. |

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)