Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KGHM inwestuje w Kanadzie. Bliżej budowy wielkiej kopalni

0
Podziel się:

To kolejna duża inwestycja zagraniczna po uruchomieni kopalni Sierra Gorda w Chile.

Na zdjęciu prezes KGHM Herbert Wirth
Na zdjęciu prezes KGHM Herbert Wirth (Wojciech Stróżyk/Reporter)
bEKgAqaJ

KGHM Ajax Mining, spółka należąca do KGHM Polska Miedź, złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zasoby geologiczne złoża, na którym ma powstać kopalnia, to 512 mln ton rudy.

KGHM Ajax Mining Inc. złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota Ajax w Urzędzie ds. Ochrony Środowiska w kanadyjskim regionie Kolumbia Brytyjska oraz w Kanadyjskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska - poinformował rzecznik KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski.

Dokumenty złożone przez miedzową spółkę liczą 18 tys. stron i poruszają 39 aspektów związanych z budową kopalni. To m.in. analiza wpływu działalności kopalni na środowisko oraz prezentacja planów dotyczących minimalizowania oddziaływania zakładu górniczego na pobliskie okolice. Dokument zawiera także sekcje dotyczące praw rdzennej ludności, planów w zakresie zarządzania i monitorowania inwestycji oraz procedur dotyczących wypadków i awarii - podał Wyborski.

bEKgAqaL

- To krok milowy w projekcie Ajax. Nasz zespół przez ponad rok przygotowywał wniosek. Wierzymy, że spełnia on wysokie standardy wymagane w projekcie i z niecierpliwością czekamy na przejście do fazy formalnej oceny naszego wniosku - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes KGHM Ajax Marcin Mostowy.

KGHM szacuje, że otrzyma wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę kopalni na przełomie roku 2016 i 2017. Ich przyznanie pozwoli rozpocząć budowę kopalni, która ma być jednym z ważniejszych podmiotów przemysłu górniczego w dystrykcie Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Kopalnia odkrywkowa ma powstać w odległości 400 km na północny-wschód od Vancouver, w bliskim sąsiedztwie miasta Kamloops. Projekt pozwoli umocnić pozycję KGHM na międzynarodowym rynku producentów miedzi.

Zasoby złoża, na którym ma powstać kopalnia odkrywkowa wynoszą 512 mln ton rudy. Według szacunków miedziowej spółki roczna produkcja ma tam wynieść 50 tys. ton miedzi oraz 100 tys. uncji złota w koncentracie. Według szacunków kopalnia mogłaby rozpocząć wydobycie pod koniec 2018 r.

Konsultacje społeczne potrwają 75 dni

Regionalny urząd ds. ochrony środowiska w Kolumbii Brytyjskiej ma 30 dni na sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym. Po tym czasie wniosek zostanie upubliczniony i poddany ocenie merytorycznej i konsultacjom społecznym. Urzędnicy zapowiedzieli, że czas na konsultacje społeczne wyniesie 75 dni.

bEKgAqaR

W tym czasie KGHM Ajax będzie także organizatorem sesji otwartych, podczas których będzie służył wyjaśnieniami i odpowiadał na pytania. Wszystkie szczegóły wniosku będą zamieszczone także na platformie internetowej, która zostanie udostępniona podczas konsultacji.

- Chcemy, by każdy miał szansę uzyskać pełną wiedzę dotyczącą wszystkich aspektów projektu Ajax. Naszym celem jest umożliwienie lokalnej społeczności dostępu do wszystkich informacji jakich potrzebuje - powiedział Clyde Gillespie, szef projektu KGHM Ajax.

Zobacz też: * *Prezes KGHM ostrzega: Podatek od kopalin to niebezpieczny balast

bEKgAqaS
bEKgAqbm
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)