Notowania

kghm
04.03.2012 11:00

KGHM będzie musiał negocjować z kanadyjskimi Indianami

To niespodzianka dla akcjonariuszy. Okazuje się, że lubińska spółka musi dogadać się z kanadyjskimi Indianami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KGHM)

Jedną z niespodzianek dla akcjonariuszy KGHM po zamknięciu transakcji kupna Quadra FNX będą negocjacje lubińskiej spółki z kanadyjskimi Indianami. Quadra FNX takie prowadziła, teraz te obowiązki przejdą na nowych właścicieli.

W ostatnich tygodniach, już po ogłoszeniu planów KGHM dotyczących przejęcia Quadra FNX, spółka zawarła dwa memoranda (memorandum of understanding) ze wspólnotami indiańskimi mieszkającymi w pobliżu terenów, gdzie Quadra prowadzi lub będzie prowadzić eksploatację.

2 lutego bieżącego roku memorandum podpisano z Atikameksheng Anishnawbek First Nation. Porozumienie dotyczy prowadzenia dalszych negocjacji, które mają zakończyć się zawarciem ostatecznego porozumienia. Atikameksheng Anishnawbek to potomkowie plemion Ojibwa, Algonkin i Odawa, mieszkający 20 km na południowy wschód od Sudbury, gdzie realizowany jest tzw. Victoria Advanced Exploration Project. Są sygnatariuszami Robinson Huron Treaty jeszcze z 1850 r. i, tak jak obecnie wszystkie kanadyjskie Pierwotne Narody, domagają się respektowania przysługujących im praw, w tym praw do czerpania korzyści z eksploatacji należących do nich terenów.

To nie pierwsze memorandumWcześniej memorandum of understanding zostało podpisane z Sagamok Anishnawbek First Nation. Również ono dotyczy projektu Victoria, również ta społeczność, mieszkająca nad jeziorem Huron, około 80 km na zachód od Sudbury, jest sygnatariuszem traktatu z 1850 r. Także w tym przypadku celem jest zawarcie ostatecznego porozumienia.

Zawarte z Indianami memoranda są ważne dla projektu Victoria. W połowie stycznia bieżącego roku Quadra FNX zrewidowała swoje założenia dotyczące projektu Victoria, podnosząc prognozy wydobycia niklu, miedzi i metali szlachetnych. W dodatku badania geologiczne sugerują, że możliwości wydobycia są także na terenach poza obecnym projektem. Na 2012 r. zaplanowano wiercenia. Realizacja projektu Victoria ma się rozpocząć w 2017.

KGHM będą też czekać negocjacje ze związkami zawodowymi w Quadra FNX. W lutym bieżącego roku, jak donosił lokalny dziennik _ Sudbury Star _, trzech przedstawicieli KGHM złożyło wizytę w Sudbury, chcąc poznać nowych _ sąsiadów _, w tym także - mieszkańców. Nie spotkali się oni jednak z kanadyjskimi związkowcami, do tych rozmów ma dojść po zamknięciu transakcji przejęcia Quadra FNX.

Rzecznik odmawia komentarzaRzecznik prasowy KGHM Polska Miedź SA Dariusz Wyborski odmówił skomentowania informacji na temat ewentualnych negocjacji, które lubińska spółka będzie musiała prowadzić z dwoma plemionami Indian kanadyjskich oraz związkowcami Quadra FNX.

Wiadomo natomiast, gdzie KGHM może szukać fachowców do pracy w kanadyjskiej spółce. Przedstawiciele KGHM spotkali się przy okazji wizyty w Sudbury także z przedstawicielami Uniwersytetu Laurentyjskiego (Laurentian University), gdzie działa specjalistyczne centrum innowacji w górnictwie.

Na razie, po zamknięciu sesji giełdy torontońskiej w środę 7 marca, akcje Quadra FNX zostaną wycofane z indeksów. Po podaniu informacji o zgodzie kanadyjskiego ministra przemysłu na przejęcie Quadra FNX przez KGHM (29 lutego) media nie poświęcały temu tematowi uwagi. Zainteresowanie sprawa budziła w grudniu ub.r., gdy KGHM ujawnił swoje plany wobec kanadyjskiej spółki.

Po zatwierdzeniu transakcji przez akcjonariuszy Quadra FNX, jako jedna z nielicznych do przejęcia odniosła się francuskojęzyczna _ La Presse _, podsumowując, że w przypadku zarządzających portfelem _ cierpliwość popłaca _, bo jeszcze w listopadzie ub.r. kurs akcji górniczej spółki oscylował w okolicach 9,41 dolara kanadyjskiego, z powodu kłopotów z produkcją. KGHM płaci za akcje kanadyjskiej spółki cenę o ponad 5,5 dolara wyższą. (15 CAD, czyli ok. 45 zł).

To jedna z największych transakcji Według listy dziennika _ The Globe and Mail _, kupno Quadra FNX przez KGHM jest na 9. miejscu w grupie największych transakcji na rynku kanadyjskim w 2011 r. (pod uwagę brano zarówno przeprowadzone, jak i ogłoszone).

29 lutego bieżącego roku kanadyjski minister przemysłu wydał na podstawie Investment Canada Act zgodę dla KGHM na przejęcie stu procent akcji Quadra FNX. Był to ostatni warunek zamknięcia transakcji. W grudniu ubiegłego roku KGHM podpisał warunkową zobowiązującą umowę, na podstawie której spółka, płacąc łącznie 2,87 mld CAD (ok. 9,44 mld zł), ma przejąć wszystkie akcje kanadyjskiej firmy. Investment Canada Act przewiduje konieczność uzyskania zgody federalnego ministra przemysłu w przypadkach kupna kanadyjskich spółek przez zagraniczne podmioty, jeśli wartość transakcji przekracza 330 mln dolarów kanadyjskich.

Więcej o KGHM czytaj w Money.pl
Jest zgoda rządu. Mogą wydać 10 mld złotych Minister Przemysłu Kanady wydał zgodę dla KGHM na przeprowadzenie kupna 100 proc. kapitału kanadyjskiej spółki górniczej Quadra FNX Mining. Otrzymanie powyższej zgody stanowi spełnienie ostatniego warunku zawieszającego zamknięcie transakcji.
Rekordowy zysk KGHM. Spółka zarobiła miliardy Miedziowy gigant pochwalił się wynikami za 2011 rok.
Zobacz, jak duża może być dywidenda KGHM KGHM jest przygotowany na wypłatę co najmniej 3 mld zł dywidendy, ale może być ona wyższa.
Tagi: kghm, quadra fnx, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz