Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGHM rozmawia o kolejnych przejęciach i planuje dywidendę

0
Podziel się

Spółka może podnieść tegoroczne prognozy i spodziewa się, że rok 2012 będzie niezły, jeśli liczyć bez planowanego podatku od kopalin.

KGHM rozmawia o kolejnych przejęciach i planuje dywidendę
(Archiwum KGHM)
bDnPYPbF

KGHM Polska Miedź może podnieść tegoroczne prognozy wyników finansowych i spodziewa się, że rok 2012 będzie _ niezły _, jeśli liczyć bez planowanego podatku od kopalin, wynika z wypowiedzi prezesa spółki Herberta Wirtha.

na zdjęciu: Herbert Wirth, prezes KGHM

Prezes zapowiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że KGHM może przeznaczyć około 3 mld zł z tegorocznego zysku na dywidendę. Konglomerat planuje też kolejne przejęcia. - _ Nie wykluczamy możliwości podniesienia naszych celów na 2011 rok przed końcem roku, a jeśli chodzi o rok 2012, powinien być niezły, jeśli liczyć bez nowego podatku _ - powiedział Wirth agencji Reuters.

bDnPYPbH

Informacja o tym, że resort finansów liczy na 1,8 mld zł przychodu w 2012 r. z nowego podatku od kopalin (miedź i srebro - ma zacząć obowiązywać 1 marca 2012 r.), i po 2,2 mld zł rocznie od 2013 r., spowodowała przecenę akcji KGHM o 13 procent. - _ KGHM obecnie analizuje założenia dotyczące podatku, jak również wpływ proponowanych rozwiązań na sytuację i budżet spółki _ - dodał prezes.

Pomimo podatku i niedawno ogłoszonej dużej akwizycji, KGHM chce kontynuować politykę przeznaczania 30-50 proc. rocznego zysku na dywidendę. - _ Szacujemy, że możemy wypłacić ok. 3 mld zł dywidendy z tegorocznego zysku _ - powiedział Wirth.

W ubegłym roku na dywidendę przeznaczono 2,98 mld zł z zysku wynoszącego 4,6 mld zł. W przyszłorocznym budżecie rząd zapisał 8,2 mld zł dochodów z dywidend ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wobec wcześniej planowanych 2 mld zł. Skarb Państwa nadal posiada 31,79 proc. akcji miedziowego konglomeratu.

Odnosząc się do programu skupu akcji, wartego 3 mld zł, o którym akcjonariusze KGHM mają zdecydować w styczniu, Wirth powiedział: _ - Buy-back to opcja, którą mogę, ale nie muszę, wykorzystać _. Program ten może być zrealizowany do 2014 roku.

bDnPYPbN

KGHM poinformował na początku grudnia, że przejmie kanadyjską spółkę Quadra FNX, posiadającą złoża w Kanadzie, USA i Chile, za 9,44 mld zł. Obecnie prezes zadeklarował, że KGHM prowadzi kolejne rozmowy o przejęciach, niezależne od Quadra FNX _ i to nie jest nasz plan B _.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDnPYPci
giełda
Źródło:
KOMENTARZE
(0)