Notowania

kghm
24.11.2004 17:31

KGHM zainteresowany złożami w Peru

KGHM Polska Miedź SA zainteresowana jest wydobyciem złóż rudy miedzi w Peru i jednocześnie przygotowuje się do eksploatacji Głogowa Głębokiego, powiedział w środę prezes spółki Wiktor Błądek. KGHM szacuje wartość inwestycji w Głogowie Głębokim na 1,2 mld zł./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

KGHM Polska Miedź SA zainteresowana jest wydobyciem złóż rudy miedzi w Peru i jednocześnie przygotowuje się do eksploatacji Głogowa Głębokiego, powiedział w środę prezes spółki Wiktor Błądek. KGHM szacuje wartość inwestycji w Głogowie Głębokim na 1,2 mld zł.

„Otrzymaliśmy propozycję odkupienia złóż w Peru od spółki Monterico. Są to kopalnie odkrywkowe, a zasobność tych złóż szacujemy na 25 lat” – powiedział podczas wideokonferencji Błądek.

Zarząd spółki poinformował, że KGHM znalazł się na krótkiej liście inwestorów zainteresowanych zakupem i eksploatacją tych złóż.

„Kopalnie odkrywkowe są dla nas mniej kosztowne. Dlatego będziemy wchodzić w takie projekty, jak w Peru. Złoża rudy miedzi w Głogowie Głębokim leżą na poziomie 1200-1500 metrów. Oznacza to dodatkowe inwestycje w bardziej wydajną klimatyzację. Nie ulega jednak wątpliwości, że eksploatacja tych złóż zwiększy nasze koszta jednostkowe o 30-35 zł” – powiedział Błądek.

Wiceprezes KGHM Andrzej Szczepek powiedział, że spółka szacuje inwestycje w Głogowie Głębokim na 1,20 mld zł.

„Są one jednak rozłożone na 20 lat. Złoża te są szacowane na 6 mln ton rudy. Natomiast rocznie zamierzamy wydobywać 100 tys. ton metalu” – dodał Szczepek.

Według zarządu, w grudniu zostanie oddany pierwszy oddział, który ma otworzyć drogę do eksploatacji złóż na poziomie 1200 metrów.

Błądek przyznał, że KGHM dostał propozycję od strony chińskiej, by nadzorować kopalnie rudy miedzi w Zambii.

„W grudniu pojedzie tam wspólna nasza ekipa, by zbadać na miejscu szczegółowo możliwość eksploatacji tych złóż. Szacujemy ich zasobność na 7 lat. Według naszych ocen można tam wydobywać 100 tys. ton metalu rocznie” – powiedział prezes.

Dodał, że KGHM będzie wspólnie z firmą China Minmetals Nonferrous Metals Co nadzorować projekty w Kongo i Zambii.

„Prognozujemy, że w przyszłym roku wydobycie KGHM Polskiej Miedzi wyniesie 550-570 tys. ton metalu. Ten poziom zamierzamy utrzymać do 2020 roku” – prognozuje Błądek.

Spółka podtrzymała również prognozę 1.342 mln zł zysku netto za 2004 rok.

Po trzech kwartałach 2004 roku spółka miała 1224,88 mln zł zysku wobec 353,20 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 4587,41 mln zł wobec 3471,00 mln zł.

W 2003 roku KGHM – szósty na świecie producent miedzi i drugi srebra – zarobił 411,6 mln zł.

Tagi: kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz