Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KGHM: Zarząd nie dostanie podwyżki

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź odrzuciła w poniedziałek wniosek dotyczący podwyżek płac dla członków zarządu - poinformował PAP rzecznik prasowy koncernu Dariusz Wyborski. Rada obradowała w poniedziałek w siedzibie spółki w Lubinie (Dolnośląskie).

Jak powiedział PAP Józef Czyczerski, członek rady nadzorczej z wyboru załogi oraz przewodniczący działającej w KGHM Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", odrzucony przez radę wniosek zwiększałby płace członków zarządu o blisko 100 procent.

Wyborski podkreślił, że rada uznała jednocześnie konieczność systemowego uregulowania wynagrodzeń zarządu i kadry kierowniczej spółki. "W związku z tym zamierza rozpatrzyć propozycje zarządu w zakresie wynagrodzeń kadry zarządzającej i kierowniczej, opracowane na podstawie projektów systemowych rozwiązań, które zaprezentowały na tym posiedzeniu dwie firmy konsultingowe" - powiedział PAP Wyborski.

Wniosek o zwiększenie swoich wynagrodzeń zarząd uzasadniał rekordowo dobrymi wynikami spółki oraz tym, że podwyżek nie miał od czterech lat.

Przeciwni podwyżkom są członkowie miedziowej "Solidarności", którzy już tydzień temu w piśmie do ministra skarbu Jacka Sochy zwrócili się z apelem, aby powstrzymał radę nadzorczą lubińskiej spółki przed podwyższeniem wynagrodzeń członkom zarządu.

"Naszym zdaniem zwiększając pensje zarząd zabezpiecza swoje interesy na wypadek zmian na fotelach członków zarządu, jakie mogą być następstwem kolejnych wyborów do parlamentu i zmiany układu politycznego" - uważa Czyczerski.

Największy pakiet akcji KGHM Polska Miedź SA (44 proc.) należy do Skarbu Państwa. Resort tym samym decyduje o składzie rady nadzorczej, a co za tym idzie także zarządu.

Jak poinformował PAP Dariusz Wyborski, prezes zarządu zarabia średnio miesięcznie od 37 tys. zł do 55 tys. zł brutto. "Zarobki są w różnych miesiącach różne, bowiem pewna ich część jest ruchoma i stanowi ją premia, o wysokości której decyduje rada nadzorcza" - zaznaczył Wyborski.

Podkreślił, że płac zarządu nie obejmowały dotąd podwyżki dla pozostałej części załogi (w tym roku na poziomie ponad 9 proc.) "W rezultacie, podczas gdy inne wynagrodzenia w firmie wzrosły od 2002 roku do 2005 roku łącznie o 33 proc., to zarobki zarządu pozostawały w tym czasie bez zmian. Tymczasem wyniki spółki są rekordowe" - tłumaczył Wyborski.

Dodał, że dotąd wynagrodzenie prezesa KGHM stanowi 10 średnich pensji w spółce, podczas gdy biorąc pod uwagę 52 spółki giełdowe, to średnio pensje prezesów ich zarządów stanowią wielokrotność 30 średnich pensji w tych przedsiębiorstwach.

KGHM zatrudnia ok. 17,5 tys. osób. Średnie miesięczne wynagrodzenie w firmie to ok. 5,5 tys. zł.

Wyniki za IV kwartał 2004 r. KGHM opublikuje 14 lutego. W III kwartale 2004 r. zysk netto spółki wzrósł do 247,7 mln zł z 137,8 mln zł rok wcześniej; narastająco wyniósł zaś 1,224 mld zł. Jak informował w listopadzie wiceprezes KGHM, Andrzej Szczepek, spółka prognozowała zysk netto za 2004 r. na poziomie 1,34 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)