Notowania

pge
23.09.2014 14:12

KNF ukarała Skarb Państwa. W tle akcje PGE

Chodzi o niepoinformowanie o znaczących zmianach w akcjonariacie energetycznej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa 20 tysięcy złotych kary za niedokonanie zawiadomienia KNF o zmniejszeniu w sierpniu 2010 roku udziału w spółce PGE do 79,29 proc. z 85 proc. ogólnej liczby głosów.

Zmiana udziału Skarbu Państwa w PGE wynikała z połączenia spółek PGE Górnictwo i Energetyka z siedzibą w Łodzi, PGE Energia z siedzibą w Lublinie ze spółką PGE oraz emisji, na potrzeby połączenia, przez PGE akcji obejmowanych przez akcjonariuszy spółek przejmowanych.

Zawiadomienie o zmianie udziału SP wpłynęło do KNF i do PGE z 19-dniowym opóźnieniem.

_ - Przekazanie do publicznej wiadomości informacji o podjęciu decyzji administracyjnej w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej na Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa kary pieniężnej w związku z wypełnianiem przez niego obowiązków wynikających z ustawy o ofercie związanych z posiadaniem statusu akcjonariusza spółki publicznej spełnia funkcję kształtowania świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego. Komisja ocenia, iż wskazanie uczestnikom rynku kapitałowego motywów rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma walor edukacyjny _ - podano w komunikacie KNF._ _

_ - Szczególny charakter prawny Skarbu Państwa jako osoby prawnej nie miał wpływu na ocenę dokonanego naruszenia w związku z równością wszystkich podmiotów wobec prawa. Podkreślić jednak należy, że z uwagi na to, iż Skarb Państwa pozostaje akcjonariuszem wielu spółek publicznych nałożona kara ma na celu zapobieżenie w przyszłości powtórnemu naruszeniu obowiązków nałożonych ustawą o ofercie _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pge, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz