Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia jądrowa w Polsce. Enea, Tauron i KGHM wchodzą do projektu

0
Podziel się:

Sprawa dotyczy takich spółek jak KGHM, Enea, Tauron i Polska Grupa Energetyczna.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Enea, Tauron i KGHM wchodzą do projektu
(Reporter Poland)

Spółki Enea, Tauron i KGHM podpisały podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy z PGE umowę o odkupieniu po 10 procent udziałów w PGE EJ1 - spółce odpowiedzialnej za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Umowa zobowiązuje strony do wspólnego, proporcjonalnego sfinansowania działań związanych z realizacją inwestycji w czasie najbliższych trzech lat. Ocenia się, że łączne ich koszty - które proporcjonalnie do udziałów poniosą cztery spółki - wyniosą około miliarda złotych.

W tym czasie planowane jest wyłonienie partnera strategicznego w projekcie, dostawcy technologii, wykonawcy w formule _ pod klucz _, dostawcy paliwa jądrowego oraz pozyskanie finansowania całego projektu.

Celem umowy jest także organizacyjne i kompetencyjne przygotowanie PGE EJ1 do roli operatora elektrowni, czyli podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczną i efektywną eksploatację przyszłej siłowni. Warunkiem do nabycia udziałów jest jeszcze zgoda UOKiK, której sygnatariusze oczekują jeszcze w 2014 roku.

Zgodnie z planami rządu, w 2017 roku powinna zapaść zasadnicza decyzja co do budowy elektrowni jądrowej, właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 roku, a do końca 2024 roku miałby on zostać oddany do eksploatacji. Pierwsza elektrownia jądrowa ma mieć moc rzędu 3000 MW.

Czytaj więcej w Money.pl
Enea, Energa, PGE i Tauron chcą współpracować Podpisano w tej sprawie list intencyjny.
Deutsche Bank podniósł ceny dla energetycznych spółek Analitycy rekomendują kupuj dla Tauronu i trzymaj dla Enei.
Trigon DM wydał rekomendacje dla Energi, Enei, Tauronu i PGE W ocenie analityków do inwestycji w akcje spółek sektora energetycznego należy podejść bardzo selektywnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)