Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopex chwali się portfelem zamówień i liczy na poprawę wyników

0
Podziel się:

Istotną jego częścią są kontrakty w Argentynie.

Józef Wolski, prezes Kopeksu
Józef Wolski, prezes Kopeksu
bELlhzgB

Portfel zamówień Kopeksu na koniec pierwszego kwartału wyniósł 1,7 mld zł i był on 2 procent niższy kwartał do kwartału i 13 procent wyższy rok do roku. Realizowane kontrakty pozwolą spółce poprawić rok do roku wyniki finansowe - powiedział na konferencji Józef Wolski, prezes Kopeksu (na zdjęciu).

_ - Całkowity backlog grupy na koniec pierwszego kwartału wyniósł około 1,7 mld zł. Istotną jego częścią są kontrakty w Argentynie, które zapewnią nam dobre wyniki w kolejnych kwartałach. Spodziewam się poprawy wyników w tym roku. Tego oczekuje od nas rynek i nam również na tym zależy _ - powiedział Wolski.

_ - Rynek polski w 2014 roku będzie trudny, ale liczymy na dobre wyniki z tytułu realizacji zleceń zagranicznych i efekty prowadzonych programów optymalizacyjnych w grupie _ - dodał.

bELlhzgD

W pierwszym kwartale 2014 roku Kopex wypracował 377,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, 34,9 mln zł zysku EBIT oraz 25,9 mln zł zysku netto. Konsensus PAP zakładał 376 mln zł przychodów ze sprzedaży, 27 mln zł zysku EBIT oraz 20,6 mln zł zysku netto.

W prezentacji spółka poinformowała również, że backlog spółki w core businessie (z wyłączeniem sprzedaży węgla) na koniec I kwartału wyniósł 1.643 mln zł, czyli był 4 procent niższy kwartał do kwartału i 11 procent lepszy rok do roku.

Prezes Wolski, zapytany o to, jaka część backlogu jest przewidziana do realizacji w 2014 roku, odpowiedział: _ W tym roku będzie to około 600 mln zł i po około 500 mln zł w kolejnych dwóch latach. Oczywiście cały czas rozmawiamy nt. kolejnych umów, z których część podpiszemy w kolejnych miesiącach _.

Ankietowani przez PAP analitycy wskazywali, że jednym z głównych ryzyk związanych z wynikami Kopeksu na rynku polskim w 2014 roku są problemy finansowe Kompanii Węglowej.

bELlhzgJ

_ - Kompania Węglowa jest i będzie kluczowym podmiotem w polskim górnictwie. Płynność finansowa KW ma bezpośrednie przełożenie na kondycję finansową całej branży producentów sprzętu dla górnictwa. Uważam, że niedawna transakcja KW z JSW ws. kopalni Knurów-Szczygłowice powinna pozytywnie wpłynąć na płynność w branży i przynajmniej ten rok, pomimo że będzie trudny, to nie powinien przynieść załamania na rynku _ - powiedział prezes Kopeksu.

_ - Dodatkowo spodziewam się, że w 2015 roku odbiją ceny węgla, które są obecnie na wyjątkowo niskich poziomach, a to również będzie miało pozytywny wpływ na rynek. W tej chwili grupa Kopex nie ma żadnych przeterminowanych płatności ze strony Kompanii Węglowej _ - dodał.

Prezes Wolski dodał, że w 2014 roku Kopex zamierza kontynuować proces restrukturyzacji grupy.

_ - Konsekwentnie dążymy do zredukowania liczby spółek w grupie do ok. 22 do roku 2016. W tej chwili wszystko idzie zgodnie z planem i w tym roku grupa powinna zostać odchudzona o kolejne dziesięć podmiotów. Z najważniejszych operacji warto wspomnieć, że do końca roku powinien się zakończyć proces inkorporacji Kopex Australia przez Kopex Waratah _ - powiedział Wolski.

bELlhzgK

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce Kopex i o pozostałych spółkach z GPW

Na pytanie, o stanowisko Kopeksu ws. wciąż aktualnej propozycji Famuru ws. połączenia, prezes Wolski odpowiedział: _ Przede wszystkim chcemy pokazać ile wart jest Kopex i potem dopiero rozmawiać kto, kogo i za ile będzie przejmować. Propozycja Famuru jest dla nas wciąż nie do przyjęcia _.

Na początku stycznia Famur zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur. Proponowany przez Famur parytet połączenia na podstawie cen akcji zakłada, że za 1 akcję Kopeksu wydawane byłyby 2 akcje spółki Famur.

bELlhzhe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)