Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korona zadebiutuje w styczniu 2007 r.

0
Podziel się:

Oferta publiczna producenta świec planowana jest na styczeń 2007 r.

Producent świec, spółka Korona SA, w grudniu planuje złożyć prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego, a oferta publiczna, której wartość szacowana jest na 30-40 mln zł, planowana jest na styczeń 2007 roku - poinformował prezes spółki Krzysztof Jabłoński.

"Kończymy prace nad prospektem emisyjnym i w grudniu chcielibyśmy go złożyć do KNF-u. Według wstępnych szacunków oferta publiczna mogłaby mieć miejsce w styczniu, a debiut na GPW w lutym" - powiedział Jabłoński.

Wartość publicznej oferty Korony wyniesie od 30 do 40 mln zł. W tym uwzględnione są akcje, o wartości około 15 mln zł, które mogą zaoferować dotychczasowi akcjonariusze spółki.

"Wartość akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy może wynieść około 15 mln zł, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie" - powiedział prezes Korony.

Środki z emisji Korona chce wykorzystać na zwiększenie mocy produkcyjnych i kapitał obrotowy. Dzięki planowanym inwestycjom spółka chce dwukrotnie zwiększyć potencjał produkcyjny. Obecnie Korona produkuje 6 mln świec dziennie.

_ Oferującym akcje Korony będzie Dom Inwestycyjny BRE Banku. _Korona jest liderem w produkcji świec w Polsce i jednym z wiodących producentów w Europie. Spółka sprzedaje produkty do największych międzynarodowych sieci handlowych jak np. Tesco, Ikea, czy Lidl, które sprzedają je pod markami własnymi tzw. private label. Około 92 proc. produkcji Korony trafia na eksport, pozostałe 8 proc. to sprzedaż krajowa. Spółka szacuje swój udział w europejskim rynku świec na około 21 proc.

Do 2005 roku do produkcji świec Korona, jak większość producentów, używała głównie parafiny. Ponieważ w ostatnich latach ceny parafiny dynamicznie rosły, co ma związek z rosnącymi cenami ropy naftowej i ograniczeniem podaży tego surowca, Korona podjęła prace nad wyprodukowaniem alternatywnego surowca.

_ Spółka w 2005 roku wdrożyła testowo do produkcji świec alternatywną do parafinowej technologię, opartą na olejach roślinnych - Biowax, dzięki czemu chce się uniezależnić od podaży parafiny i wahań cen ropy naftowej. _"Wdrożenie technologii Biowax jest elementem naszej strategii, która opiera się głównie na optymalizacji kosztów produkcji, poprzez zastosowanie lepszych i tańszych surowców zawierających oleje roślinne. Jej realizacja pozwoli nam umocnić pozycję lidera cenowo-kosztowego na rynkach, które obsługujemy" - powiedział Jabłoński.

W roku obrotowym 2005/2006, który spółka zakończyła 30 czerwca, do produkcji świec wykorzystano 3200 ton Biowaksu i 11.672 ton parafiny. Docelowo spółka planuje, że ponad 90 proc. produkcji będzie opartej na Biowaksie.

W roku obrotowym 2005/2006 Korona uzyskała 9,4 mln zł zysku netto i 131,2 mln zł przychodów.

W roku obrotowym 2004/2005 Korona wypracowała 11,12 mln zł zysku netto przy 128,4 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to 13,34 mln zł zysku netto przy 117,5 mln zł przychodów.

Korona istnieje od 1992 roku. Jej akcjonariuszami są dwie niemieckie firmy TVV Treuhan Vermoegensverwaltung i Korona Verwaltung, które posiadają po 50 proc. akcji. Obecnie firma zatrudnia około 800 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)