Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPWiG wydała 45 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa

0
Podziel się:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd skierowała w 2004 roku do prokuratury i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej 45 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

- poinformowała KPWiG we wtorkowym komunikacie.

KPWiG podała, że zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożone przez Komisję w ubiegłym roku obejmowały łącznie 48 naruszeń przepisów prawa. Najczęstszym wykroczeniem (21 razy) było proponowanie nabycia papierów wartościowych bez zgody Komisji.

Komisja zgłosiła też sześć przypadków podejrzenia o manipulowanie instrumentem finansowym, pięć razy podejrzewała ujawnienie i wykorzystanie informacji poufnej, cztery razy prowadzenie działalności w zakresie publicznego obrotu bez wymaganego zezwolenia oraz po jednym przypadku nabycia znacznego pakietu akcji z naruszeniem obowiązku ogłoszenia wezwania i ujawnienia lub wykorzystania w obrocie papierami wartościowymi informacji stanowiącej tajemnicę zawodową.

Dzięki nowelizacji ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi od 1 maja ubiegłego roku KPWiG nabyła uprawnienia wszczynania postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o przestępstwie przeciwko publicznemu obrotowi papierami wartościowymi lub do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia przepisów ustawy, za które można nałożyć karę pieniężną.

Od początku maja KPWiG wszczęła 44 takie postępowania wyjaśniające. W 11 przypadkach dotyczyły one ujawnienia i wykorzystania informacji poufnej oraz manipulacji instrumentem finansowym, 25 postępowań wyjaśniających została wszczęta na skutek nie przekazania przez osoby zobowiązane informacji o przeprowadzonych transakcjach do Komisji z podaniem wszystkich danych o transakcjach.

Pozostałe prowadzone przez KPWiG postępowania wyjaśniające zostały wszczęte w wyniku naruszenia przez emitentów obowiązków informacyjnych (4 postępowania), naruszenia przez maklerów papierów wartościowych przepisów prawa (3) oraz naruszenia przez fundusze inwestycyjne przepisów prawa (1).

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w 2004 r. skierowała łącznie 14 aktów oskarżenia w sprawach: o proponowanie nabycia papierów wartościowych bez zgody KPWiG (2 akty oskarżenia), prowadzenie działalności w zakresie publicznego obrotu bez wymaganego zezwolenia (3 akty oskarżenia), ujawnienie i wykorzystanie informacji poufnej (2), manipulację instrumentem finansowym (5 aktów oskarżenia) oraz działanie na szkodę spółki (2 akty oskarżenia).

Komisja podała, że w ciągu ubiegłego roku zapadło pięć wyroków skazujących w sprawach wszczętych z zawiadomień urzędu KPWiG oraz innych instytucji, w których przyznano przewodniczącemu KPWiG status pokrzywdzonego.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)