Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
02.11.2015 14:05

Kruk będzie windykować klientów w Hiszpanii i we Włoszech

Kruk szacuje, że łączna wielkość rynku podaży wierzytelności nieregularnych niezabezpieczonych we Włoszech i Hiszpanii jest kilkukrotnie większa niż w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KRUK SA)
Piotr Krupa, prezes Kruka

Kruk, największa w Polsce firma zarządzająca wierzytelnościami, w drugiej połowie 2016 roku spodziewa się pierwszego zakupu pakietu wierzytelności w Hiszpanii lub we Włoszech, poinformował prezes spółki Piotr Krupa. Spółka liczy również na zakup portfela w Rumunii wspólnie z International Finance Corporation (IFC) za 60-70 mln euro.

- Jesteśmy gotowi do działalności w Hiszpanii i we Włoszech, jednak z doświadczenia wiemy, że nim zakupimy pierwsze pakiety wierzytelności od banków może upłynąć wiele miesięcy. Spodziewamy się pierwszych zakupów w jednym z tych krajów w drugiej połowie przyszłego roku - zapowiedział Krupa podczas konferencji.

Kruk szacuje, że łączna wielkość rynku podaży wierzytelności nieregularnych niezabezpieczonych we Włoszech i Hiszpanii jest kilkukrotnie większa niż w Polsce.

Według prezesa, w najbliższym czasie może dojść zrealizowania zakupu wierzytelności w Rumunii, gdzie spółka Kruk wspólnie z IFC uruchamia spółkę celową (SPV) w celu zakupu wierzytelności.

- Sprzedającym wierzytelności będzie jeden bank. Szacujemy tą inwestycje na 60-70 mln euro. Udział IFC w tym projekcie nie powinien przekroczyć 35 mln euro - powiedział Krupa.

Zmiany dotyczące banków nie wpłyną na spółkę

Wszystkie zmiany regulacyjne dotyczące sektora bankowego, w tym dotyczące wymogów kapitałowych, czy plany związane z prowadzeniem podatku od aktywów, wpływają pozytywnie na branżę, w której działa Kruk, powiedział prezes Piotr Krupa. Spółka spodziewa się silnej podaży ze strony banków na wszystkich rynkach, na których działa w czwartym kwartale bieżącego roku i na początku 2016 roku.

- Każda taka zmiana kreuje nasz biznes i w związku z tym spodziewamy się zwiększonej podaży ze strony banków. Oczywiści wiele będzie zależało od skali wprowadzonych zmian. Na razie wiemy o regulacjach dotyczących wymogów kapitałowych, a jak będzie z podatkiem bankowym to jeszcze zobaczymy - powiedział ISBnews Krupa.

Kruk spodziewa się pod koniec roku i na początku 2016 roku silnej podaży ze strony banków na wszystkich rynkach, na których działa.

- Mamy bardzo dobry dostęp do finansowania naszych inwestycji. Powiększyliśmy wartość linii kredytowych do 560 mln zł, w tym 140 mln zł możemy wykorzystać w euro. Podjęliśmy również decyzję o emisji obligacji o wartości do 100 mln zł - powiedział prezes.

Przedstawiciele spółki potwierdzili, że w najbliższych tygodniach spółka zaoferuje wybranym inwestorom możliwość zakupu obligacji, które docelowo mają być notowane na rynku Catalyst.

Spółka oczekuje, że wyniki za czwarty kwartał bieżącego roku będą podobne do osiągniętych w minionym kwartale.

- Z pewnością m.in. sytuacja makroekonomiczna sprzyja nam i następują dobre spłaty przez osoby zadłużone. Nie sądzimy, żeby w czwartym kwartale pod tym względem coś się zmieniło, jednak niekoniecznie wyższe spłaty przełożą się na jeszcze lepszy wynik - powiedział Krupa.

Przedstawiciele spółki wyjaśnili, że w czwartym kwartale mogą pojawić się koszty, które nie występowały w trzecim kwartale i to one mogą obniżyć sam wynik.

Kruk odnotował 52,58 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2015 r. wobec 26,01 mln zł zysku rok wcześniej. Natomiast przychody ze sprzedaży sięgnęły 162,45 mln zł w trzecim kwartale 2015 r. wobec 103,81 mln zł rok wcześniej.

W okresie pierwszych trzech kwartału 2015 roku spółka miała 160,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 126,04 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 449,24 mln zł w porównaniu z 367,53 mln zł rok wcześniej.

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 roku.

Tagi: finanse, bankowość, kru, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz