Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KSF: Ryzyka dla stabilności finans. bez zmian, wśród nich - portfel kredytów FX

0
Podziel się:
KSF: Ryzyka dla stabilności finans. bez zmian, wśród nich - portfel kredytów FX

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) uznał, że obecnie zidentyfikowane obszary ryzyka dla stabilności systemu finansowego nie zmieniły się w stosunku do grudnia 2016 r., zaś do głównych ryzyk należy portfel kredytów walutowych w kontekście niektórych postulowanych w debacie publicznej rozwiązań regulacyjnych, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

"W ramach analizy ryzyka systemowego Komitet zapoznał się z najnowszą edycją 'Raportu o stabilności systemu finansowego NBP' i uznał, że obszary ryzyka zidentyfikowane w bieżącym raporcie nie zmieniły się w stosunku do grudnia 2016 r. (Raport o stabilności systemu finansowego. Czerwiec 2017). Za główne obszary ryzyka uznano:

  • portfel kredytów walutowych w kontekście niektórych postulowanych w debacie publicznej rozwiązań regulacyjnych,
  • możliwe efekty zarażania dla sektora bankowego wynikające z trudnej sytuacji finansowej sektora SKOK oraz niektórych banków spółdzielczych; mechanizmem transmisji byłoby zwiększenie obciążeń banków poprzez system gwarantowania depozytów i resolution,
  • rosnącą nierównowagę na rynku nieruchomości komercyjnych" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Jednocześnie wskazano, że obniżona zyskowność banków negatywnie wpływa na ich możliwości akumulacji kapitału. Wysokość kapitału banków jest kluczowym parametrem określającym odporność banków na szoki i warunkiem wzrostu finansowania gospodarki. Z tego względu ewentualna kontynuacja tendencji spadku zyskowności banków byłaby zjawiskiem negatywnym, podano także.

Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra rozwoju i finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora. Przedstawiciel ministra rozwoju i finansów zgodził się z rekomendacją i poinformował o braku potrzeby podejmowania działań legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości bufora antycyklicznego, poinformowano też w materiale.

W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), które odbyło się 2 czerwca 2017 r. uczestniczyli:

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego - przewodniczący Komitetu,

Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,

Zdzisław Sokal, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kolejne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na III kwartał 2017 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)