Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Masz stratę na akcjach? Wykorzystaj to aby obniżyć sobie podatek

0
Podziel się:

Sprawdź co zrobić, żeby zyskać podwójnie.

Masz stratę na akcjach? Wykorzystaj to aby obniżyć sobie podatek
(Reporter Poland)
bFeNLOOd

Dziś inwestorzy, którzy nie trafili w tym roku z inwestycjami giełdowymi mają ostatnią szansę, by skorzystać z możliwości obniżenia podatku od dochodów kapitałowych.

Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest dochód stanowiący różnicę między kosztami ich nabycia (wartością zakupu) a przychodem uzyskanym z ich sprzedaży, od którego fiskus pobiera 19 procent. Jednak nie zawsze. Przykładowo, gdy inwestor zarobił na akcjach jednej spółki 1000 złotych, a na innych poniósł stratę 1500 złotych, to podatku nie zapłaci w ogóle. W sumie poniósł bowiem stratę 500 złotych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m116769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bedzie;rajd;swietego;mikolaja;oto;prognozy;analitykow,219,0,1207003.html) *Będzie rajd Świętego Mikołaja? Oto prognozy analityków * Eksperci prognozują poziom WIG-u 20 na koniec roku oraz typują 12 spółek, które powinny zaskoczyć swoją siłą. Jest jednak jeden warunek, by z takiej możliwości skorzystać. Akcje, obligacje, czy też instrumenty pochodne, na których inwestor poniósł stratę, muszą zostać zbyte do określonego terminu. W przypadku akcji, certyfikatów inwestycyjnych i jednostek ETF musi on nastąpić co najmniej na czwartej od końca w roku sesji. W 2012 roku wypada ona dziś. O jeden dzień transakcyjny więcej mają posiadacze obligacji, praw poboru i certyfikatów strukturyzowanych, natomiast instrumenty pochodne mogą zostać tak naprawdę zbyte 28 grudnia, czyli podczas
ostatniego dnia handlu na GPW w tym roku.

bFeNLOOf

Trzeba jednak pamiętać, że ustawodawca określił pewne ograniczenia w kwestii rozliczenia straty. Przede wszystkim w danym roku podatkowym nie można wykorzystać więcej niż 50 proc. jej wartości, nie dłużej jednak niż przez kolejne 5 lat.

Szczególnie w przypadku dobrych nastrojów na giełdach taka przymusowa sprzedaż nie oznacza jednak, że trzeba zrezygnować z potencjalnych zysków z papierów, które zostały zbyte, by wykazać na nich stratę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po sprzedaży ponownie je odkupić. Minusem takiej operacji jest fakt, że w momencie sprzedaży i zakupu inwestor musi ponieść koszty transakcyjne, które w niektórych przypadkach mogą się okazać wyższe niż korzyść podatkowa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFeNLOOG
podatek od zysków kapitałowych
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)