Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Masz stratę na akcjach? Wykorzystaj to aby obniżyć sobie podatek

Masz stratę na akcjach? Wykorzystaj to aby obniżyć sobie podatek

Fot. Reporter Poland

Dziś inwestorzy, którzy nie trafili w tym roku z inwestycjami giełdowymi mają ostatnią szansę, by skorzystać z możliwości obniżenia podatku od dochodów kapitałowych.

Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest dochód stanowiący różnicę między kosztami ich nabycia (wartością zakupu) a przychodem uzyskanym z ich sprzedaży, od którego fiskus pobiera 19 procent. Jednak nie zawsze. Przykładowo, gdy inwestor zarobił na akcjach jednej spółki 1000 złotych, a na innych poniósł stratę 1500 złotych, to podatku nie zapłaci w ogóle. W sumie poniósł bowiem stratę 500 złotych.

Czytaj więcej Będzie rajd Świętego Mikołaja? Oto prognozy analityków Eksperci prognozują poziom WIG-u 20 na koniec roku oraz typują 12 spółek, które powinny zaskoczyć swoją siłą. Jest jednak jeden warunek, by z takiej możliwości skorzystać. Akcje, obligacje, czy też instrumenty pochodne, na których inwestor poniósł stratę, muszą zostać zbyte do określonego terminu. W przypadku akcji, certyfikatów inwestycyjnych i jednostek ETF musi on nastąpić co najmniej na czwartej od końca w roku sesji. W 2012 roku wypada ona dziś. O jeden dzień transakcyjny więcej mają posiadacze obligacji, praw poboru i certyfikatów strukturyzowanych, natomiast instrumenty pochodne mogą zostać tak naprawdę zbyte 28 grudnia, czyli podczas ostatniego dnia handlu na GPW w tym roku.

Trzeba jednak pamiętać, że ustawodawca określił pewne ograniczenia w kwestii rozliczenia straty. Przede wszystkim w danym roku podatkowym nie można wykorzystać więcej niż 50 proc. jej wartości, nie dłużej jednak niż przez kolejne 5 lat.

Szczególnie w przypadku dobrych nastrojów na giełdach taka przymusowa sprzedaż nie oznacza jednak, że trzeba zrezygnować z potencjalnych zysków z papierów, które zostały zbyte, by wykazać na nich stratę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po sprzedaży ponownie je odkupić. Minusem takiej operacji jest fakt, że w momencie sprzedaży i zakupu inwestor musi ponieść koszty transakcyjne, które w niektórych przypadkach mogą się okazać wyższe niż korzyść podatkowa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy
obligacje, akcje, strata, podatek belki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie