Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

McDonald's z lepszymi wynikami od oczekiwań. Mniej płaci za produkty i oszczędza na kosztach zatrudnienia

14
Podziel się

Akcje McDonald's na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc. po publikacji wyników za trzeci kwartał. Wyniki działalności restauracji międzynarodowej sieci pobiły oczekiwania analityków. Marża zysków znacząco wzrosła w ciągu roku.

McDonald's z lepszymi wynikami od oczekiwań. Mniej płaci za produkty i oszczędza na kosztach zatrudnienia
(Tomasz Ho, Eastnews)
bDoHlVNN

Akcje McDonald's na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc. po publikacji wyników za trzeci kwartał. Zaprezentowane podsumowanie przekroczyło oczekiwania analityków, ponieważ marża zysków znacząco wzrosła w ciągu roku.

Koszty pracownicze w trzecim kwartale stanowiły 26,1 proc. globalnych przychodów McDonald's, a rok temu było to 26,5 proc. Spadły też koszty zakupu żywności i opakowań do 31,8 proc. przychodów z 33,7 proc. rok wcześniej. Dzięki temu firma zaoszczędziła, a marża operacyjna wzrosła do 18,4 proc. z 15,8 proc. rok wcześniej. Na każdej złotówce przychodów firma zarabia więc na całym świecie średnio 18 groszy.

Przychody największej na świecie sieci fast-foodów, McDonald's spadły o prawie 3 proc. do 6,42 mld dolarów - co było już dziewiątym kolejnym kwartałem spadku sprzedaży. Udało się jednak pobić oczekiwania analityków rynku, którzy spodziewali się 6,28 mld dolarów przychodu.

bDoHlVNP

Wzrost mierzony tylko dla już działających restauracji wyniósł 1,3 proc., na co wpływ miał popyt na całodzienne śniadania w USA, czyli promocja „McPick 2 za dwa dolary”. Zadziałało również wprowadzenie McNuggetsów z kurczaka bez sztucznych konserwantów.

Analitycy ankietowani przez firmę badawczą Consensus Metrix oczekiwali, że zyski wzrosną o 1,2 proc. w USA, czyli nieznacznie je niedoszacowali.

Dużo lepiej od oczekiwań radziły sobie nowe restauracje. Ich sprzedaż wzrosła o 3,5 proc. a oczekiwano tylko 1,5 proc.

18,4 proc. przychodów McDonald's pochodziło w trzecim kwartale z restauracji, należących do firmy. Reszta działa na zasadach franchisingu, tj. formalnie nie należą do koncernu, ale o zakupach produktów, wystroju i menu decyduje centrala. Udział własnych restauracji w przychodach wzrósł z 15,8 proc. rok temu.

bDoHlVNV

Firma wykazała w trzecim kwartale zysk 1,28 mld dolarów, czyli nieco niższy niż rok temu 1,31 mld dolarów, co jednak dało wyższy zysk na akcję - 1,50 dolara w porównaniu z 1,40 dolara rok wcześniej - bo w trakcie roku umorzono 87,1 mln akcji.

Dobre dane przełożyły się na wzrost kursu akcji. Po otwarciu sesji giełdowej w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc., choć w notowaniach przed sesyjnych zyskiwały nawet 4 proc.

bDoHlVOq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Obserwator
4 lata temu
Ludzi nie stać na normalną restaurację oraz charują zbyt długo aby isć do normalnej restauracji. Ot cała prawda...
kawinus
4 lata temu
Mac Donald zrobił się bardzo drogi frytki czy kawa są dostępne tam tylko dla ludzi bogatych.
S
4 lata temu
„McPick 2 za dwa dolary”. To chyba u nas jest takie dziadostwo, że 2 kanapki z takimi dodatkami kosztują minimum 12 zł.
bDoHlVOr
abpp
4 lata temu
Dlaczego za te same pieniądze w Austrii hamburger jest podobny jak na zdjęciach reklamowych ( ma dużo dodatków) , a w Polsce jest w ogóle niepodobny i niema tyle dodatków co w reklamie.
PL
4 lata temu
DALEJ SIĘ TAK ODŻYWIAJCIE A NIEBAWEM WYLĄDUJECIE U LEKARZA,A KOLEJKI DŁŁŁUGIE!!!