Notowania

mcdonald
21.10.2016 16:38

McDonald's z lepszymi wynikami od oczekiwań. Mniej płaci za produkty i oszczędza na kosztach zatrudnienia

Akcje McDonald's na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc. po publikacji wyników za trzeci kwartał. Wyniki działalności restauracji międzynarodowej sieci pobiły oczekiwania analityków. Marża zysków znacząco wzrosła w ciągu roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Ho, Eastnews)

Akcje McDonald's na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc. po publikacji wyników za trzeci kwartał. Zaprezentowane podsumowanie przekroczyło oczekiwania analityków, ponieważ marża zysków znacząco wzrosła w ciągu roku.

Koszty pracownicze w trzecim kwartale stanowiły 26,1 proc. globalnych przychodów McDonald's, a rok temu było to 26,5 proc. Spadły też koszty zakupu żywności i opakowań do 31,8 proc. przychodów z 33,7 proc. rok wcześniej. Dzięki temu firma zaoszczędziła, a marża operacyjna wzrosła do 18,4 proc. z 15,8 proc. rok wcześniej. Na każdej złotówce przychodów firma zarabia więc na całym świecie średnio 18 groszy.

Przychody największej na świecie sieci fast-foodów, McDonald's spadły o prawie 3 proc. do 6,42 mld dolarów - co było już dziewiątym kolejnym kwartałem spadku sprzedaży. Udało się jednak pobić oczekiwania analityków rynku, którzy spodziewali się 6,28 mld dolarów przychodu.

Wzrost mierzony tylko dla już działających restauracji wyniósł 1,3 proc., na co wpływ miał popyt na całodzienne śniadania w USA, czyli promocja „McPick 2 za dwa dolary”. Zadziałało również wprowadzenie McNuggetsów z kurczaka bez sztucznych konserwantów.

Analitycy ankietowani przez firmę badawczą Consensus Metrix oczekiwali, że zyski wzrosną o 1,2 proc. w USA, czyli nieznacznie je niedoszacowali.

Dużo lepiej od oczekiwań radziły sobie nowe restauracje. Ich sprzedaż wzrosła o 3,5 proc. a oczekiwano tylko 1,5 proc.

18,4 proc. przychodów McDonald's pochodziło w trzecim kwartale z restauracji, należących do firmy. Reszta działa na zasadach franchisingu, tj. formalnie nie należą do koncernu, ale o zakupach produktów, wystroju i menu decyduje centrala. Udział własnych restauracji w przychodach wzrósł z 15,8 proc. rok temu.

Firma wykazała w trzecim kwartale zysk 1,28 mld dolarów, czyli nieco niższy niż rok temu 1,31 mld dolarów, co jednak dało wyższy zysk na akcję - 1,50 dolara w porównaniu z 1,40 dolara rok wcześniej - bo w trakcie roku umorzono 87,1 mln akcji.

Dobre dane przełożyły się na wzrost kursu akcji. Po otwarciu sesji giełdowej w Nowym Jorku wzrosły o ponad 2 proc., choć w notowaniach przed sesyjnych zyskiwały nawet 4 proc.

Tagi: mcdonald, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2016

safasfajak można wogóle być tak głupim i jeść to żarcie dla kota kotu bym tego nie dał

22-10-2016

asco drugi dzień big mac musi być !

22-10-2016

grubyzaoszczedzil na coca-coli z woda

Rozwiń komentarze (14)