Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minutes' RPP: Dynamika PKB nadal będzie głównie wspierana przez konsumpcję

1
Podziel się:
Minutes' RPP: Dynamika PKB nadal będzie głównie wspierana przez konsumpcję

Podczas październikowego posiedzenia większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła, że w kolejnych kwartałach prawdopodobnie będzie się utrzymywał stabilny wzrost gospodarczy, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"W opinii niektórych członków Rady, dynamika PKB może nawet nieco wzrosnąć. Wzrost gospodarczy będzie nadal wspierany głównie przez rosnącą konsumpcję. Czynnikiem sprzyjającym aktywności w kolejnych kwartałach powinna być także oczekiwana odbudowa inwestycji, w tym finansowanych ze środków unijnych. Wskazuje na to - zdaniem części członków Rady - istotny wzrost w ostatnich kwartałach liczby podpisanych umów na realizację projektów z wykorzystaniem środków pochodzących z nowej perspektywy finansowej UE." - czytamy w "minutes".

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, wzrost PKB spowolni do 3,2% w tym, a następnie przyspieszy do 3,5% w 2017 r., by odnotować ponownie słabszy wynik na poziomie 3,3% w 2018 r.

Członkowie RPP podkreślali, że wzrost gospodarczy będzie nadal wspierany głównie przez rosnącą konsumpcję. Pobudzenie natomiast inwestycji może odbyć się częściowo również dzięki uruchomieniu programu Mieszkanie+, jednakże część członków RPP jest zdania, że niska dynamika inwestycji utrzyma się w najbliższych kwartałach w związku z panującą niepewnością w obszarze regulacyjnym przedsiębiorstw.

"Dyskutując na temat sytuacji w sferze realnej polskiej gospodarki, członkowie Rady podkreślali, że w Polsce utrzymuje się stabilny wzrost gospodarczy. W szczególności bieżące dane wskazują, że dynamika PKB w III kw. była prawdopodobnie zbliżona do obserwowanej w poprzednim kwartale. Głównym czynnikiem wzrostu pozostaje stabilnie rosnący popyt konsumpcyjny, wspierany przez systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy, korzystne nastroje gospodarstw domowych oraz wypłaty świadczeń wychowawczych w ramach programu 'Rodzina 500+'" - czytamy dalej.

(ISBnews0

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jasko
8 lat temu
Oni też nie widzą w analizowanym horyzoncie czasowym realizacji obietnicy Prezesa w kwestii wyrwania się z pułapki średniego rozwoju.