Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mostostal Płock – inwestorzy indywidualni jednoczą siły

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wezwało akcjonariuszy mniejszościowych Mostostalu Płock do poparcia wniosku o zwołanie NWZA w celu dokonania wyboru rady nadzorczej w drodze głosowania grupami.

Obecnie SII dysponuje 18% głosów a do złożenia wniosku potrzeba ich 20%. Stowarzyszenie uważa, że akcjonariusze nie posiadają równego dostępu do informacji o spółce (w pozycji uprzywilejowanej znajduje się główny akcjonariusz - Mostostal Warszawa). Kwestią sporną nadal pozostaje sposób dysponowania zyskiem i inwestycje MP w weksle Mostostalu Warszawa.

Mostostal Płock jest specyficzną spółką. Silnie uzależniony o bardzo wąskiej grupy kontrahentów uzyskuje stosunkowo wysoką marżę brutto na sprzedaży (ok. 18%) mimo istotnego spadku sprzedaży wywołanego zmniejszeniem nakładów inwestycyjnych u tychże kontrahentów. Ponosi jednak bardzo wysokie koszty ogólnego zarządu (ok. 15%) sprowadzające do niskiego poziomu marżę operacyjną. Nadrabia natomiast inwestując znaczną część swoich środków pieniężnych (stanowią ponad 50% aktywów) w weksle swojego akcjonariusza większościowego przy czym finansowanie to przybiera, tak naprawdę, długoterminowy charakter.

Nie dziwi zatem sprzeciw innych niż Mostostal Warszawa akcjonariuszy. W końcu jeżeli spółka ma problem z efektywnym zagospodarowaniem powierzonych jej przez akcjonariuszy funduszy, środki powinny wrócić do inwestorów, bądź w formie wypłacanej rokrocznie dywidendy, bądź w drodze umorzenia akcji. Inwestowanie w weksle MW daje co prawda rentowność na poziomie zbliżonym do bonów skarbowych (WIBOR pomniejszony o 0,5 p.p.), jednak ryzyko jest w tym przypadku nieporównywalnie większe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)