Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiT: Najszybciej w I-IV wzrósł eksport mięsa i podrobów jadalnych

0
Podziel się:

Najszybszy wzrost eksportu w okresie styczeń-kwiecień 2018 r. odnotowano w odniesieniu do mięsa i podrobów jadalnych (o ok. 13,5%) oraz kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych i ich części (o 11,5%), wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

MPiT: Najszybciej w I-IV wzrósł eksport mięsa i podrobów jadalnych

"W przekroju towarowym szybko rosła sprzedaż kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych i ich części (o 11,5%), tworzyw sztucznych i artykułów z nich (o 8,7%), wyrobów z żeliwa i stali (o 11%), paliw mineralnych (o 10,7%) oraz mięsa i podrobów jadalnych (o ok. 13,5%)" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że eksport wzrósł o 5% r/r do 70 mld euro w okresie styczeń-kwiecień 2018 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 7,9% r/r do 70,7 mld euro. Ujemne saldo wyniosło 0,7 mld euro wobec 1,1 mld euro nadwyżki w tym samym okresie ub.r.

W okresie 4 miesięcy br. r. eksport do UE wzrósł o 5,4% (do 56,3 mld euro), w tym do Niemiec o 6,8%, Czech o 3,8%, Francji o 5,6% oraz Holandii o 5,9%. Spadek natomiast zanotowano w sprzedaży m.in. do Wielkiej Brytanii (o 1,2%) oraz Włoch (o 4,5%), podkreślił resort.

"Sprzedaż na pozostałe (pozaunijne) rynki rozwinięte gospodarczo wzrosła o 2,1% (do 4,7 mld EUR). Na ten wynik złożyły się z jednej strony dynamiczne wzrosty sprzedaży m.in. do USA (o ok. 15%) oraz Izraela (o ok. 8,5%), z drugiej zaś jego spadki do Norwegii (o 7,5%), Szwajcarii (o ok. 6%) oraz Kanady (o ok. 8,5%)" - czytamy dalej.

Pierwsze 4 miesiące br. to okres dalszego odbudowywania pozycji krajów WNP w polskim eksporcie. Wśród ważniejszych krajów WNP najszybciej zwiększył się wywóz do Rosji (o 12,6%) oraz Kazachstanu (o ok. 7%), podano także.

"Wolniej niż przeciętnie zwiększył się eksport do pozostałych rynków słabiej rozwiniętych (spoza WNP), tj. o 1,5% (do blisko 5 mld EUR). Tradycyjnie w tej grupie państw istniały duże dysproporcje w dynamice sprzedaży. Np. spadła ona do Chin (o 9,5%) czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 15%), a z drugiej strony dynamicznie wzrosła do Arabii Saudyjskiej (o 23,5%), Indii (o ok. 13%) czy Tajlandii (ponad 2-krotnie). Na główny rynek z tej grupy krajów, Turcji sprzedaż z kolei wzrosła o 3,5%" - podał resort.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)