Notowania

pko bp
12.12.2011 11:32

MSP chce powrócić do oferty publicznej PKO BP

Mikołaj Budzanowski (na zdj.) zastanawia się nad powrotem do planów przeprowadzenia wtórnej oferty publicznej akcji. Wszystko zależy od kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski (na zdj.) rozważa powrót do planów przeprowadzenia wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP, ale póki co nie ma jeszcze w tej sprawie ustalonych terminów.

_ - Chcemy wrócić do tematu oferty wtórnej PKO BP, ale wszystko zależy od sytuacji na globalnych rynkach finansowych _ - powiedział Budzanowski, pytany o plany powrotu do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.

Na początku listopada MSP zdecydowało, że wtórna oferta akcji PKO BP może zostać przeprowadzona w pierwszej połowie 2012 roku. Powodem przełożenia oferty jest wysoka zmienność na globalnych rynkach finansowych.

Jak wynika z zapowiedzi, wtórna oferta PKO BP może odbyć się w pierwszej połowie przyszłego roku, w oparciu o dane finansowe PKO BP za III kwartał 2011 r. lub z wykorzystaniem wyników za pełny rok obrotowy 2011.

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydowały o czasowym zawieszeniu oferty PKO BP. Powodem była niesprzyjająca sytuacja na rynkach kapitałowych, charakteryzująca się dużą zmiennością.

Według wcześniejszych informacji wtórna oferta PKO BP obejmować może sprzedaż maksymalnie 15,25 proc. akcji banku, z czego Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedawałoby do 5 proc. wszystkich akcji PKO BP, a Bank Gospodarstwa Krajowego 10,25 proc. akcji.

MSP trzyma się planów - 10 mld z prywatyzacjiMinister skarbu podtrzymuje także plany osiągnięcia 10 mld zł przychodów z prywatyzacji w 2012 roku i po 5 mld zł w kolejnych dwóch latach. Jest zwolennikiem prywatyzacji przez giełdę, ale planuje też sprzedaż spółek inwestorom branżowym.

_ - W realizacji każdego planu najważniejsza jest świadomość misji. My tę misję zdefiniowaliśmy już kilka lat temu i zamierzam utrzymać ten kierunek działań. Jestem zwolennikiem prywatyzacji przez giełdę _ - powiedział Budzanowski.

Minister zapewnił, że GPW będzie pełniła dalej kluczową rolę, zgodnie z celem jakim jest wzmacnianie polskich rynków kapitałowych z Warszawą jako Regionalnym Centrum Finansowym Europy Środkowo-Wschodniej. - _ Beneficjantami dynamicznych rynków kapitałowych jest nie tylko MSP, ale przede wszystkim cała polska gospodarka, w tym sektor prywatny _ - dodał minister.

Budzanowski podkreślił również rolę inwestorów indywidualnych, którzy będą jednym z filarów transakcji giełdowych.

_ Doceniając, jak ważną rolę odgrywają wszyscy obywatele w budowaniu systemu gospodarczego w kraju, dalsze wsparcie dla idei Akcjonariatu Obywatelskiego, a tym samym promowanie wśród Polaków kapitalizmu i giełdy to kolejny cel, który sobie postawiłem _ - powiedział. - _ Będziemy realizowali zarówno transakcje na rynkach kapitałowych, jak i transakcje branżowe _ - odpowiedział minister skarbu pytany, czy to oznacza, że prywatyzacja będzie prowadzona wyłącznie przez GPW.

_ - MSP to nie jest ministerstwo, które ma istnieć bez końca, jako byt stały Rady Ministrów. Trzeba swoją pracę wykonywać z dużą dynamiką i z konkretnym celem, czyli dokończenia transformacji polskiej gospodarki _ - podkreślił. Przypomniał, że resort nadzoruje obecnie ok. 400 aktywnych spółek, większość z nich powinna zostać w ciągu 24 miesięcy sprywatyzowana. _ Taka jest historyczna konieczność polskich przemian ustrojowo-gospodarczych _ - powiedział.

Podtrzymał też zaplanowane na 2013 r. przychody z prywatyzacji w wysokości 5 mld zł i 5 mld zł w 2014 roku.

Plan przychodów prywatyzacyjnych na 2011 r. zakłada uzyskanie 15 mld zł. _ Mamy obecnie prawie 13 mld zł. Czekamy na decyzje UOKiK w przypadku siedmiu podmiotów i to będzie miało kluczowy wpływ na to, czy osiągniemy zakładane przychody do 2011 roku, czy przeniesiemy je na 2012 rok. Jest około 30 projektów prywatyzacyjnych, które chcemy zakończyć przed końcem grudnia 2011 roku. Poziom realizacji przychodów jest na poziomie blisko 90 proc. _ - powiedział.

Czytaj więcej o historii prywatyzacji PKO BP
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/decyzja;o;ofercie;publicznej;pko;bp;jesienia,215,0,902359.html) Poczekają cierpliwie aż ustabilizują się rynki _ Mieliśmy rację, żeby zawiesić ofertę publiczną PKO BP _ - mówi szef resortu skarbu Aleksander Grad.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;pko;bp;nie;dla;drobnych;graczy,187,0,893115.html) Akcje PKO BP nie dla drobnych graczy? Ministerstwo Skarbu Państwa boi się, że ostatnie spadki na giełdzie zniechęcą inwestorów do kupowania papierów banku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;o;emisji;pko;bp;prospekt;latem;w;knf,211,0,816851.html) Grad o emisji PKO BP: Prospekt latem w KNF Minister zapowiada, że decyzje dotyczące wielkości wypłaty dywidendy z PZU zostaną podjęte na przełomie maja i czerwca.
Tagi: pko bp, oferta, bank, prywatyzacja, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz