Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

mWIG40, sWIG80 - nowe indeksy GPW

0
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami od dzisiejszej sesji indeks MIDWIG został zastąpiony przez mWIG40. Natomiast indeks WIRR przez indeks sWIG80, który będzie publikowany co minutę przez całą sesję (WIRR publikowany był trzy razy w ciągu dnia).

Portfele indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 zostały wyznaczone na podstawie jednego zestawienia, w którym spółki zostały uporządkowane w zależności od obrotów za ostatnie 12 miesięcy i ich wartości rynkowej. W efekcie w indeksie WIG20 KĘTY zostały zastąpione przez CERSANIT. Do indeksu mWIG40 weszły spółki dotychczas uczestniczące w MIDWIG, a dodatkowo MNI, PUŁAWY, FERRUM, PGF, APATOR, CERSANIT zostały
zastąpione przez KĘTY, MMPPL, MIDAS, IMPEXMETAL, BBIDEVNFI oraz GANT. Do indeksu sWIG80 trafiły spółki, które nie weszły do WIG20 i mWIG40.

W indeksie TechWIG znalazły się spółki innowacyjne, dotychczas zaliczane do Segmentu SiTech. W stosunku do obecnego składu zostały dodane IVMX, HAVE oraz B3SYSTEM.

Do indeksu WIG zgodnie z nowymi zasadami zostały przypisane wszystkie spółki giełdowe poza spółkami nie spełniającymi kryteriów preselekcji. Indeks WIG-PL obejmuje zaś te same spółki co WIG z wyjątkiem spółek zagranicznych

Zmiany w indeksach wynikają z nowych zasad wyliczania i kwalifikacji spółek do indeksów giełdowych. Zgodnie z nimi w indeksach uczestniczą spółki o liczbie akcji w wolnym obrocie powyżej 10 proc. i 1 mln euro i nie znajdujące się w szczególnej sytuacji (np. bankructwo, upadłość). Pakiety akcji spółek we wszystkich indeksach obliczane są na podstawie akcji w wolnym obrocie.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)