Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na takie przychody liczy Mostostal Zabrze

0
Podziel się:

Spółka poinformowała też o swoich planach dotyczących dywidendy.

Na takie przychody liczy Mostostal Zabrze
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Mostostal Zabrze Holding spodziewa się w całym 2013 roku przekroczenia poziomu 600 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Spółka liczy również na wyższe rok do roku przychody w 2014 roku - poinformował na konferencji Dariusz Pietyszuk, członek zarządu spółki, dyr. ds. ekonomicznych i restrukturyzacji.

_ Na podstawie obecnego portfela zamówień mogę stwierdzić, że obroty w 2014 r. z pewnością będą wyższe rok do roku. Jeśli natomiast chodzi o 2013 r., to sprzedaż w IV kw. powinna wyraźnie wzrosnąć, głównie dzięki kontraktom w RPA i z BASF. W skali całego roku powinniśmy przekroczyć barierę 600 mln zł sprzedaży. Wynikowo IV kw. nie powinien odbiegać od III kw., gdzie mieliśmy wzrosty _ - powiedział Pietyszuk.

Po trzech kwartałach 2013 roku Mostostal Zabrze Holding miał 390,41 mln zł przychodów ze sprzedaży, 10,57 mln zł zysku EBIT i 5,63 mln zł zysku netto. W samym III kw. spółka miała odpowiednio: 150,71 mln zł przychodów ze sprzedaży, 6,32 mln zł zysku EBIT oraz 1,74 mln zł zysku netto.

Na koniec października 2013 r. szacowana wartość backlogu spółki wyniosła łącznie 1,41 mld zł, z czego 630 mln zł stanowi wartość robót z kontraktów podpisanych do zrealizowania, zaś 781 mln zł to szacowana wartość kontraktów do pozyskania w oparciu o aktualne oferty.

_ Widzimy poprawę rentowności portfela zamówień i wyników spółki. Nowe kontrakty mają zasadniczo wyższą rentowność od tych zawieranych w poprzednich okresach. Niemniej nie są to jeszcze poziomy docelowe, takie jakie by nas w pełni satysfakcjonowały. Rynek się budzi, ale to jeszcze nie jest to _ - powiedział Pietyszuk.

_ Duża część podpisanych zamówień przypada na 2014 rok. Ok. 45 proc. stanowią zamówienia zagraniczne _ - dodał.

W okresie trzech kwartałów 2013 r. Mostostal Zabrze Holding sprzedał nieruchomości za około 2 mln zł. _ Na pewno w naszym portfelu znajduje się obecnie więcej nieruchomości do sprzedaży niż przewidywaliśmy na początku roku. Jednak widzimy duże zainteresowanie, trwa proces due diligence kilku działek o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Spodziewam się, że w I kw. 2014 r. mogą nastąpić pewne rozstrzygnięcia w tej materii _ - powiedział Pietyszuk.

_ Niemniej finalizacja którejkolwiek z transakcji to z pewnością kwestia początku 2015 roku _ - dodał. Zapytany o możliwość wypłaty dywidendy z zysku za 2013 rok, Pietyszuk odpowiedział: _ Będziemy rekomendowali pozostawienie zysku w spółce. W kolejnych latach może to ulec zmianie, jednak będzie to zależne od tempa sprzedaży nieruchomości oraz wyników operacyjnych spółki _.

Pietyszuk powiedział również, że na początku grudnia spółka zamierza dokonać sprzedaży posiadanych akcji własnych. _ 28 listopada mamy walne ws. zmiany programu skupu. Chcemy go zakończyć, a skupione akcje odsprzedać w procesie book-buildingu, co powinno mieć miejsce na początku grudnia. Pozyskane w ten sposób środki zamierzamy przeznaczyć na zwiększenie udziałów w spółkach zależnych i na projekty rozwojowe _ - powiedział.

Obecnie w posiadaniu Mostostalu Zabrze Holding oraz jego spółek zależnych jest 5,4 mln akcji giełdowej spółki, które stanowią 3,63 proc. wszystkich akcji spółki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)