Notowania

pbg
05.06.2012 11:30

Na upadłości PBG stracić mogą 32 fundusze inwestycyjne

32 fundusze inwestycyjne mogą ponieść straty w związku z ogłoszeniem upadłości układowej przez spółkę PBG. Tyle bowiem funduszy zainwestowało łącznie ponad 500 mln zł w obligacje tej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(europoles.blog.pl)

32 fundusze inwestycyjne mogą ponieść straty w związku z ogłoszeniem upadłości układowej przez spółkę PBG. Tyle bowiem funduszy zainwestowało łącznie ponad 500 mln zł w obligacje tej spółki - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez firmę AnalizyOnline.

Grupa PBG złożyła w poniedziałek wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wierzycielom zaproponowała m.in. redukcję części zadłużenia. W przypadku wierzytelności w kwocie przekraczającej 1 mln zł, redukcja miałaby sięgnąć 31 procent.

Według danych z końca grudnia 2011 roku, obligacje spółki były w posiadaniu 32 funduszy, w tym 10 gotówkowych i pieniężnych. Łącznie fundusze zainwestowały w obligacje ponad 500 mln zł.

_ - Według naszych szacunków, ich udział w aktywach poszczególnych funduszy na koniec kwietnia wynosił od 0,2 do 5,2 proc. Przy założeniu, że aktywa w nich zgromadzone nie zmieniły się znacznie w maju, a także że w przypadku każdego z nich rozliczona zostanie 30 proc. strata na tych obligacjach, możemy oczekiwać jednorazowych obsunięć jednostek od -0,1 do -1,7 proc. _ - napisano w raporcie AnalizOnline.

Według szacunków AnalizOnline, najwięcej na wartości stracić mogą jednostki funduszy gotówkowych z Union Investment TFI: UniWIBID (UniFundusze SFIO) oraz UniKorona Pieniężny (UniFundusze FIO), a także Idea Premium SFIO, która zaledwie kilka tygodni temu straciła ponad 3 proc. odpisując obligacje DSS. W przypadku tych trzech funduszy straty mogą przekroczyć -1 proc. Na redukcji części długu może stracić także 10 funduszy dłużnych.

Kilka tygodni temu problemy innej spółki z branży budowlanej - DSS - dotknęły klientów funduszy: Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych oraz kilku funduszy Idea TFI, w tym przede wszystkim - Idea Premium SFIO. Sąd ogłosił wówczas upadłość likwidacyjną spółki, a w przypadku funduszy Idea wartość papierów została przeszacowana do zera.

Tagi: pbg, fundusze, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz