Notowania

net
28.08.2014 13:39

Netia zdradza plany odnośnie dywidendy. Co z inwestycjami?

Netia podtrzymała prognozę skorygowanego zysku operacyjnego na koniec 2014 roku na poziomie 75 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CarlosAndreSantos/iStockphoto)

Netia może utrzymać w 2014 roku poziom dywidendy z zeszłego roku, chociaż pod warunkiem, że nie nastąpią duże inwestycje - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor finansowy Netii Jonathan Eastick.

_ - Uważamy, że poziom dywidendy z zeszłego roku jest do utrzymania, o ile nie nastąpią duże inwestycje _ - powiedział Eastick.

_ - Pozycja finansowa Netii jest silna z lewarem na poziomie 0,72x prognozowanego, skorygowanego zysku EBITDA na 2014 r., co pozwala na elastyczność w kwestii dystrybucji środków do akcjonariuszy lub dalszych akwizycji i przejęć _ - dodał.

W maju walne zgromadzenie Netii zdecydowało o wypłacie 0,42 zł dywidendy na akcję. Na dywidendę trafił cały zysk za 2013 rok w wysokości 30,7 mln zł oraz część kapitału zapasowego. Dodatkowo walne wyraziło zgodę na przeprowadzenie skupu akcji własnych, stanowiących do 20 proc. kapitału zakładowego, w celu ich umorzenia.

Netia w związku z wolniejszym tempem przychodów w pierwszym półroczu obniżyła prognozę sprzedaży w całym 2014 roku do 1,675 mld zł z 1,735 mld zł zakładanych wcześniej. Pomimo obniżenia prognozy zarząd Netii spodziewa się poprawy trendu przychodów w drugiej części 2014 roku dzięki wprowadzonym na rynek nowym inicjatywom sprzedażowym.

_ - To jest prognoza konserwatywna, czujemy się pewnie, że nie będziemy jej ponownie obniżać _ - powiedział prezes Netii Adam Sawicki.

Dzięki realizowanemu programowi redukcji kosztów Netia podtrzymała prognozę skorygowanego zysku EBITDA na koniec 2014 roku na poziomie 505 mln zł oraz skorygowanego zysku operacyjnego w wysokości 75 mln zł.

_ - W lipcu wprowadziliśmy program "Netia Lajt", który opiera się na 3 filarach: wprowadzenie uproszczeń operacyjnych i wzrostu efektywności, koncentracja na wybranych obszarach oraz wzrost innowacyjności. Te działania nakierowane na wzrost wydajności i spadek kosztów powinny w 2015 roku wygenerować 50 mln zł oszczędności _ - powiedział Sawicki.

W związku z dodatkowymi nakładami kapitałowymi, które mają wspierać wzrost sprzedaży w drugim półroczu, prognoza nakładów inwestycyjnych zostaje podwyższona z 200 mln zł do 215 mln zł._ _

_ - Szacujemy, że Capex wyniesie w tym roku 215 mln, to więcej niż zakładaliśmy wcześniej. Ta korekta związana jest z przyjęciem bardziej agresywnej strategii inwestycji i wzrostu sprzedaży _ - powiedział Eastick.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: net, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz