Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Neuca zainwestuje prawie 45 milionów złotych

0
Podziel się

Prezes Piotr Sucharski w liście do akcjonariuszy informuje, że ubiegły rok był trudnym okresem dla branży hurtu farmaceutycznego.

Neuca zainwestuje prawie 45 milionów złotych
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)
bEpWepWt

Grupa Neuca spodziewa się w tym roku niższej dynamiki wzrostu niż w 2013 r., kiedy rynek zwiększył się o ok. 10 proc. Spółka w tym roku chce zainwestować 44,6 mln zł m.in. w budowę linii do pakowania leków - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Poza budową tej linii spółka poniesie też wydatki na _ optymalizację systemu do zarządzania zapasami i zmianę alokacji magazynów _.

Prezes Piotr Sucharski w liście do akcjonariuszy informuje, że ubiegły rok był trudnym okresem dla branży hurtu farmaceutycznego. Obniżka marży urzędowej sprawiła, że handel lekami refundowanymi stał się nierentowny.

bEpWepWv

_ Sytuacja ta była dużym wyzwaniem dla wszystkich dystrybutorów leków. Aby w tych warunkach zwiększyć wyniki, Neuca musiała szukać możliwości wzrostu w innych obszarach, a także zredukować koszty _ - poinformował.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o

bEpWepWB

Pozytywnym czynnikiem był wzrost rynku w 2013 r. o blisko 10 proc. _ Dynamika wzrostu okazała się większa, niż zakładaliśmy w naszej prognozie finansowej. Tak dobry wynik to w dużej mierze efekt niskiej bazy z 2012 r. Jednak w 2014 r. spodziewamy się mniejszej dynamiki wzrostu rynku _ - napisał Sucharski w liście.

Dodał, że znaczący spadek marży z tytułu zmian ustawowych firma pokryła w całości z oszczędności na kosztach sprzedaży i zarządu, w wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji grupy.

W tym roku nastąpiła dalsza obniżka marży hurtowej do 5 proc. _ Neuca przygotowała się na zmienione warunki handlu lekami refundowanymi: będziemy stale rozwijać nowe obszary, umacniać pozycję rynkową oraz konsekwentnie podnosić jakość serwisu. Jestem przekonany, że efektem tych działań będzie wzrost wyników finansowych, a w konsekwencji wzrost wartości firmy _ - powiedział prezes.

Jednym z segmentów, w których spółka chce się rozwijać są leki sprzedawane pod markami własnymi. W 2013 roku Neuca oferowała 234 produkty, a ten segment przyniósł 6,6 mln zysku netto.

bEpWepWC

_ W 2014 r. na listach leków refundowanych znajdzie się kolejne 6-8 leków _ - napisano w sprawozdaniu zarządu. Neuca wciąż czeka na decyzję UOKiK zezwalającą na finalizację ACP Pharma.

_ Finalizacja przejęcia ACP Pharmy nastąpi po otrzymaniu decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przewiduje się, że proces konsolidacji będzie rozłożony w czasie i potrwa do końca 2015 r. _ - napisano.

Udział Neuki w rynku hurtu aptecznego w 2013 r. wyniósł średnio 26,1 proc. (wobec 27,8 proc. w 2012 r.). Spółka informowała wcześniej, że przejęcie ACP Pharma zwiększy ten udział do ponad 33 proc.

Grupa prognozowała wcześniej, że w 2013 roku osiągnie 77 mln zł zysku netto. Jak podaje firma w raporcie, zysk netto bez zdarzeń jednorazowych wyniósł 80,5 mln zł. W całym roku Neuca miała 5.795 mln skonsolidowanych przychodów, 102,5 mln zł zysku operacyjnego, EBITDA w wysokości 126,7 mln zł. Zysk netto zawierający zdarzenia jednorazowe wyniósł 85,3 mln zł.

bEpWepWW
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)