Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NewConnect będzie tani

0
Podziel się:

Znane są już warunki dopuszczenia spółek do nowego rynku tworzonego przez GPW. Wiadomo też, że opłaty na nim będą znacznie niższe niż na rynku podstawowym.

NewConnect będzie tani

*Znane są już warunki dopuszczenia spółek do nowego rynku tworzonego przez GPW - NewConnect. Wiadomo też, że opłaty na nim będą znacznie niższe niż na rynku podstawowym. *

Aby spółka mogła być notowana na GPW (rynek regulowany) będzie musiała spełnić podstawowy warunek - kapitalizacja lub, gdy jej ustalenie nie jest możliwe, kapitały własne będą musiały wynieść przynajmniej 5 mln euro.

Nie oznacza to jednak, że na NewConnect nie będą mogły być notowane spółki o większej niż 5 mln euro kapitalizacji.

Drugim wymogiem, jak pisze Parkiet, będzie akcjonariat - do drobnych akcjonariuszy (posiadających mniej niż 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki) będzie musiało należeć co najmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego lub 100 tys. takich akcji o wartości minimum 1 mln euro.

Na nowym rynku opłaty będą niższe. Prowizja pobierana od brokerów na NewConnect będzie znacznie mniejsza niż na głównym parkiecie. I tak za zrealizowane zlecenie o wartości do 100 tys. zł dom maklerski będzie płacić 0,0165 proc. wartości transakcji i 0,5 zł (aktualnie na rynku regulowanym stawka wynosi odpowiednio 0,039 proc. i 1 zł), od 100 tys. zł do 2 mln zł - 0,012 proc. i 5 zł (stawka na głównym parkiecie to 0,03 proc. i 10 zł), a powyżej 2 mln zł - 0,005 proc. i 145 zł, ale łącznie nie więcej niż 440 zł (0,01 proc. i 410 zł; maksimum 1 tys. zł).

_ W ramach promocji GPW postanowiła zredukować nowo ustalone stawki dla rynku NewConnect o 50 proc. (promocja potrwa do 30 września 2008 r.). _O ponad połowę niższe opłaty na nowym rynku płacić będą też animatorzy rynku. Jednak, jak donosi Parkiet, i dla nich organizator obrotu przygotowała promocję, która zakłada, że do 30 września animatorzy nie będą wnosić żadnej opłaty.

Od 1 lipca giełda przestanie pobierać wynoszącą 20 tys. zł opłatę za ogłoszenie wezwania w trybie nabycia znacznych pakietów akcji (gdy ma ono na celu wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym). Zamiast niej będzie standardowa stawka za ogłoszenie wezwania (7 tys. zł).

Analogiczna opłata na rynku NewConnect będzie wynosić 1,5 tys. zł. Stawki za wartość zrealizowanej transakcji pakietowej będą takie same jak za zwykłe transakcje (w tym przypadku stosowane będą dwa progi - do 100 tys. zł i powyżej).Opłata za anulowanie transakcji na nowym rynku będzie wynosić 10 tys. zł (za złożenie wniosku) i 0,1 proc. wartości anulowanej transakcji, ale nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 100 tys. zł.

Wprowadzenie akcji do obrotu będzie kosztować 3 tys. zł lub 1,5 tys. zł, jeżeli akcje są już notowane na NewConnect (tyle samo będzie kosztować split). Kolejne 3 tys. zł opłaty rocznej będzie trzeba płacić co 12 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

newconnect
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)